Revija stop
Glasba

Človeški iPod v Ljubljani

Stop
24. 8. 2010, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Od 15. do 17. septembra bo v ljubljanskem Mestnem muzeju potekal Festival avtizma z mednarodnimi gosti - med drugim bo nastopil Derek Paravicini, slep glasbeni genij, ki so ga poimenovali človeški iPod.

Od 15. do 17. septembra bo v ljubljanskem Mestnem muzeju potekal že drugi Festival avtizma z mednarodnimi gosti - med drugim bo nastopil Derek Paravicini, slep glasbeni genij, ki so ga poimenovali človeški iPod.   Letošnji Festival avtizma je zaključni dogodek projekta Razvoj mreže kulturno-umetniškega usposabljanja, ki se je pričel oktobra prejšnje leto. V mrežo so vključeni posamezniki z motnjami avtističnega spektra (MAS), ki so se individualno usposabljali na raznovrstnih področjih, kot je na primer slikarstvo, kiparstvo, grafično oblikovanje, fotografija, striparstvo in drugo. Festival je namenjen posvetu na temo avtizma in potencialov oseb z MAS. Svetovno priznani gostje in mentorji bodo razpravljali o njihovi kreativnosti, razvijanju potencialov in izobraževanju ter možnostih za izobraževanje.

 

Na pobudo Centra za avtizem bo Derek nastopil v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma. Na dobrodelnem koncertu bo Center za avtizem zbrana sredstva namenil usposabljanju in štipendiranju posameznikov z MAS. Leta 1979 se je Derek rodil po le 26-ih tednih nosečnosti in tako postal najbolj zgodaj rojen preživeli otrok bolnišnice Royal Berkshire. Kljub slabim napovedim je preživel. Kmalu po prihodu domov je njegova varuška opazila, da se ne odziva na svetlobo. Zdravniki so potrdili, da je slepota posledica terapije s kisikom, ki mu je ob rojstvu rešila življenje. Varuška mu je veliko pela, pri njegovih osemnajstih mesecih pa sta skupaj odkrila stare majhne električne orgle. Ob zvoku zaigranih tonov se je Derek prebudil iz navidezne nezainteresiranosti do sveta okrog sebe in segel po viru glasbe. Po dobrem letu je njegova starejša sestra Libbet opazila, da so zvoki, ki jih Derek izvablja iz orgel, zelo melodični. Psihološki testi so pokazali, da je ogromno število ur, ki jih je Derek preživel ob poslušanju glasbe v prvih 20 mesecih – ko njegovi možgani še niso bili obremenjeni z razumevanjem – povzročilo vzpostavitev milijonov posebnih nevronskih povezav. In te povezave so vzrok njegovega popolnega posluha. Zaradi Derekove slepote, del možganov, ki običajno zazna prostorske in svetlobne dražljaje zunanjega sveta, Dereku služi kot dodatna slušna sposobnost. To mu omogoča, da prepozna, razlikuje in si zapomni tudi več kot 20 akordov naenkrat.  

 

Leta 1987 je imel Derek svoj prvi nastop kot pianist na malem dobrodelnem koncertu. Publika je bila navdušena. Pri devetih letih se je lahko spopadel z mojstrovinami Debussy-ja, Bartóka in Stravinskega ter s svojim znanjem skupaj s Kraljevim filharmoničnim orkestrom dvignil na noge londonski The Barbican. Sledila so mnoga vabila za koncertiranje, nadaljeval je z igranjem skladb vseh glasbenih stilov, najbližje pa sta mu ragtime in zgodnji jazz. Dereka so zaradi njegove izjemne sposobnosti, da si zapomni in ponovi osupljivo število skladb, poimenovali »človeški iPod«. Čudežnega dečka, ki zaradi zgodaj odkritega glasbenega talenta in strokovnega pristopa, ki ga zahteva njegov avtizem, še vedno razvija svoje potenciale, vabijo na nastope po vsej Veliki Britaniji, Evropi in po svetu.

Revija Stop