Poletje v Ljubljani bo tudi letos zaživelo v znamenju vrhunskih umetniških doživetij. Med 20. junijem in 12. septembrom 2025 bo 73. Ljubljana Festival gostil izjemne mednarodne in domače umetnike ter občinstvu ponudil bogat in raznolik program. Festival, ki spada med najuglednejše in najstarejše v Evropi, že od leta 1953 privablja ljubitelje kulture z vsega sveta.
Na izjemnih prizoriščih, kot so Kongresni trg, Poletno gledališče Križank, Cankarjev dom, Slovenska filharmonija in druge lokacije prestolnice, se bodo zvrstili simfonični in komorni koncerti, operne in baletne predstave, muzikali, gledališki dogodki ter koncerti jazza in zabavne glasbe. Vsak večer bo priložnost za edinstveno umetniško izkušnjo, ki bo s svojim razkošjem ustvarila nepozabno festivalsko vzdušje.
Muzikal Mamma Mia!
Po nekajletnem premoru se v Križanke 15. junijavrača eden najbolj oboževanih muzikalov vseh časov Mamma Mia! v režiji Juga Radivojevića. S pomočjo nepozabnih pesmi skupine Abba bomo spremljali zgodbo mlade Sophie, ki si želi romance in najti svojega očeta, ter njene matere Donne, ki verjame, da v življenju ni prostora za moške. V muzikalu, ki je že navdušil gledalce po vsej Sloveniji, se bo spet dogajala zgodba, polna optimizma, iskanja ljubezni in resnice. Zasedba bo zablestela z vrhunskimi slovenskimi umetniki, med katerimi bodo nastopili Simona Vodopivec Franko, Alenka Godec, Damjana Golavšek, Gojmir Lešnjak - Gojc, Uroš Smolej, Jan Bučar, Marjan Bunič, Lea Bartha Pesek, Matjaž Kumelj in številni drugi.
Ljubljana Festival na Ljubljanici
Ljubljanica, s svojo bogato arheološko in kulturno zgodovino, bo že desetič zapored (med 16. in 18. junijem) gostila edinstven glasbeni dogodek v sklopu poletnega festivala – Ljubljana Festival na Ljubljanici. Ta tradicija izhaja iz glasbenih regat, ki so jih v zgodnjem 18. stoletju organizirali ljubiteljski glasbeniki predhodnice današnje Slovenske filharmonije. Ti umetniki so z glasbo napolnili rečne bregove Ljubljane ter prinesli veselje prebivalcem in obiskovalcem prestolnice. Ljubljana Festival na Ljubljanici ohranja to dediščino, saj ponuja nepozabno glasbeno doživetje, ki združuje kulturno zgodovino z živahnim poletnim vzdušjem. Mladi glasbeniki z Akademije za glasbo v Ljubljani ter Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana bodo izvedli pester repertoar, poslušalci pa se jim bodo lahko pridružili na ladjici in skupaj uživali v glasbi med plovbo po reki, ki teče skozi staro mestno jedro Ljubljane. Med nastopajočimi bodo med drugim Trobilni kvintet AG, Kvartet Flavt Inuaria, Kvartet Pozavn Ab Ovo, Bass Brass Collective in Kvartet evfonij – tuba KGBL.
Poletna noč
Na Kongresnem trgu v Ljubljani bodo 19. junija s slavnostnim dogodkom Poletna noč – Ta noč je moja uradno odprli 73. Ljubljana Festival. Prireditev bo posvečena 60. obletnici glasbenega ustvarjanja legendarnega avtorja in izvajalca Janeza Bončine - Benča. Slavnostni večer bosta ob spremljavi Simfoničnega orkestra in Big Banda RTV Slovenija oblikovala glasbeni vodja in dirigent Patrik Greblo ter številni izjemni vokalni solisti: Alenka Godec, Tinkara Kovač, Anika Horvat, Ana Soklič, Aleksandra Ilijevski, Karin Zemljič, Tomislav Jovanović Tokac, Matevž Šalehar Hamo, Bojan Cvjetićanin, Gregor Ravnik, Sergej Škofljanec in Tomo Jurak. Občinstvo bo uživalo v čarobnosti Benčevega opusa z izvedbami nepozabnih uspešnic, kot so Ta noč je moja, Kadar ognji dogorijo, Maja z biseri, Ob šanku, Zlata obala, Nosila je rdečo rožo, V veri, da boš srečna, Ljubil bi se in druge.
Edinstvena uprizoritev
La Fura dels Baus se bo 30. junija predstavila v Cankarjevem domu z izvedboStvarjenja Josepha Haydna. Oratorij, ki je že na praizvedbi navdušil občinstvo, velja za eno prvih univerzalnih del, namenjenih tako širši publiki kot glasbenim poznavalcem, temelji pa na svetopisemski zgodbi o nastanku sveta. Španska gledališka skupina slovi po žanrski odprtosti, inovativnosti, eksperimentiranju z novimi pristopi ter brisanju meja med nastopajočimi in občinstvom. Osupljivi spektakel je nastal pod umetniškim vodstvom ustanovitelja zasedbe Carlusa Padrisse in glasbenim vodstvom Laurence Equilbey. Na festivalu bo za glasbeno spremljavo poskrbel z grammyjem nominirani Simfonični orkester Avditorija Alicante ADDA, ki ga bo vodil karizmatični maestro Josep Vicent. Na odru se jim bo pridružil tudi Zbor Slovenske filharmonije in izjemni solisti Alba Fernandez-Cano, Victor Sordo in Toni Marsol.
Glasbeno potovanje
Po dveh izjemno uspešnih koncertih na lanskem 72. Ljubljana Festivalu se Simfonični orkester Avditorija Alicante ADDA vrača pod vodstvom šefa dirigenta Josepa Vicenta. Koncertni dogodek El Amor Brujobo 2. julija navdušil z vrhunskimi solisti – pevko Gineso Ortega, plesalcem flamenka Davidom Romerom in ilustracijami Sagarja Forniesa. Program obsega Španski capriccio Nikolaja Rimskega-Korsakova, baletno pantomimo Začarana ljubezen Manuela de Falle, ki pripoveduje o ljubezni andaluzijske ciganke Candele, ter Simfonične plese Leonarda Bernsteina iz legendarnega muzikala Zgodba z Zahodne strani. Orkester in dirigent slovita po vključevanju multimedijskih tehnik in slogovni raznolikosti. Umetniško celovit večer bo povezal bogastvo evropske glasbene dediščine, španske ljudske napeve ter flamenko tradicijo z latinskoameriškimi ritmi.
Jazzovska glasba
Na odru Poletnega gledališča Križank bo 3. julija zablestel The Duke Ellington Orchestra, vodilna sila jazzovske tradicije že več kot stoletje. Pod taktirko Paula Ellingtona, vnuka legendarnega Duka Ellingtona, orkester nadaljuje zapuščino enega največjih skladateljev 20. stoletja. Duke Ellington, ki je zaslovel v harlemskem Cotton Clubu in na festivalu Newport Jazz, je z več kot tisoč skladbami ustvaril najobsežnejši jazzovski opus. Njegove nepozabne mojstrovine, kot so jazzovski standardi in glasba za filme ter muzikale, živijo naprej v izvedbah zasedbe, ki prepriča s karizmo, virtuoznostjo in unikatnim zvokom.
Zadnja akustika
Legendarni kantavtor Tomaž Domicelj se po dvoletnem premoru 4. julija vrača na Peklensko dvorišče s koncertom, ki nosi pomenljiv naslov Zadnja akustika. Letos praznuje 77 let in hkrati 60 let profesionalnega glasbenega ustvarjanja. Občinstvu bo postregel z izborom svojih najbolj znanih pesmi, od zgodnjih začetkov do novejših stvaritev, pri tem pa se bo predstavil s svojim prepoznavnim obvladovanjem akustične kitare in »bottleneck« tehnike. Posebno noto bo večeru dodal gost, izjemni saksofonist in klarinetist Marjan Farič, s katerim Domicelja povezuje dolgoletno glasbeno sodelovanje.
Filmska glasba
Ennio Morricone danes velja za enega najbolj plodovitih in najpomembnejših filmskih skladateljev vseh časov. Ustvaril je glasbeno podlago za filme, kot so Dobri, umazani, zli, Misijon, Nedotakljivi, Bugsy, Maléna in Osovraženih osem, za svoje delo pa je med drugim prejel dva oskarja, tri grammyje in tri zlate globuse. Slavni umetnik je svoja dela interpretiral na 56. Festivalu Ljubljana leta 2008, tokrat pa bo 7. julija dirigentsko palico vihtel njegov sin Andrea Morricone. Program, ki obeta sprehod skozi Morriconejeva najslavnejša filmska dela, bodo izvedli Orkester Roma Sinfonietta, Simfonični orkester RTV Slovenija in Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana. V vlogi solistov bodo nastopili sopranistka Vittoriana De Amicis, violinist Vincenzo Bolognese in Luigi Mattacchione, ki bo igral na orglice.
Fantom iz opere
Naj za konec še zapišemo, da 9. julija prihaja v Ljubljano največji hit Broadwaya – muzikal Fantom iz opere, ki bo doživel svojo spektakularno slovensko premiero v okviru 73. Ljubljana Festivala. Več o tem – kot tudi o drugih predstavah – pa v naših prihodnjih edicijah.