Revija stop
One/oni

Razžalitev monarhije je hud zločin

T. D.
18. 4. 2025, 06.00
Deli članek:

Besede proti tajskemu kralju bo ugledni ameriški akademik očitno drago plačal.

Profimedia
Ameriški akademik je s svojimi besedami očitno razžalil kralja, kar bi lahko imelo hude posledice.

Vojska je namreč vložila pritožbo zoper predavatelja na univerzi na severu Tajske zaradi komentarjev v spletni razpravi. Turistično zelo priljubljena azijska država ima namreč zakon, ki kralja in njegovo bližnjo družino ščiti pred kritiko, razžalitev veličanstva pa je kaznivo tudi z do 15 leti zapora. 

Profimedia
Tajski kralj velja za najbogatejšega monarha na svetu, vsaka slaba beseda proti njemu in njegovi družini pa lahko vodi tudi do dolge zaporne kazni.

Profesor Paul Chambers je sicer ugledna avtoriteta na področju politike kraljevine, obtožba pa izvira iz pripomb, ki jih je povedal med spletnim seminarjem, ko je razpravljal o odnosu med tajsko vojsko in monarhijo. »Verjamem, da sem prvi Netajec v zadnjih letih, ki se sooča s to obtožbo,« je dejal novinarjem po telefonu in dodal, da se počuti prestrašenega, a vsaj ima podporo ameriškega veleposlaništva in kolegov z univerze. Skupine za človekove pravice so sicer v preteklosti že močno kritizirale ta zakon zaradi široke razlage in strogih kazni, obtožbe v skladu s tem zakonom pa so se v zadnjih letih dramatično povečale in kritiki pravijo, da se zlorablja za zadušitev legitimne razprave. Je pa trenutni tajski kralj »pojava«, saj večino časa živi na Bavarskem, v objektiv pa so ga že večkrat ujeli z lažnimi tetovažami in v kratkih majicah, ki kažejo trebuh. Menda najbogatejši monarh na svetu je po stotih letih prvi kralj, ki ima več kot eno ženo, svojemu pudlju pa je podelil tudi najvišji vojaški naziv tajskih zračnih sil.

Revija Stop