20.05 TV Slovenija 1
Večno sonce brezmadežnega uma
ROMANTIČNA DRAMA Zgodba o paru, ki se po koncu razmerja odloči za brisanje spominov na svojo ljubezen.
Joel Barrish doživi hud udarec, ko ga zapusti ljubezen njegovega življenja, lepa, radoživa in impulzivna Clementine Kruczynski. Medtem ko on trpi, Clementine več kot očitno uživa, se spogleduje z drugimi moškimi in se ne meni več zanj. Nesrečnik nenavadno obnašanje svojega nekdanjega dekleta omeni prijateljem, in Rob mu pokaže obvestilo inštituta Lacuna Inc., ki mu ga je pravzaprav nameraval prikriti. Lacuna Inc. Joelu v nekaj kratkih stavkih sporoča, da je bil za vedno izbrisan iz Clementininega spomina. Po pogovoru z genialnim znanstvenikom iz inštituta Joel sprejme usodno odločitev: tudi sam si bo dal izbrisati spomine na Clementine, saj je prepričan, da bo s spomini izginila tudi bolečina.
(Eternal Sunshine of the Spotless Mind - ZDA, 2004)
Igrajo: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Elijah Wood; režija: Michael Gondry
21.55 TV Slovenija 1
Talentirane, nore, zaljubljene
DOKUMENTARNA ODDAJA Martina Ipša, Uršula Berlot, Glorjana Veber in Tina Gorenjak
Dokumentarni feljton predstavlja delo in življenje štirih mladih slovenskih umetnic, ki jih druži prodorna ustvarjalna energija, s katero rušijo konvencije in tabuje v slovenskem kulturnem in socialnem prostoru. Martina Ipša je ena izmed prvih uspešnih in odmevnih žensk v stand up komediji, ki je bila do zdaj bolj domena moških ustvarjalcev. Profesorica Uršula Berlot je že kot mlada slikarka opozorila nase. Naklonjenost znanosti in raziskovalni elementi so njeno likovno ustvarjalnost ločili od preostalih kolegov in jo trdno postavili na zemljevid sodobne likovne umetnosti. Pesnica in literarna aktivistka Glorjana Veber je oseba, ki si aktivno vlogo poezije razlaga po svoje, recimo tako, da stanovanjski blok sredi noči polepi s poezijo, kar naj bi prebudilo po njenem mnenju zaspane Slovence. Igralko Tino Gorenjak pa tokrat spoznamo kot producentko, scenaristko in stand up ikono.
22.15 TV3
Glee
SERIJA Žimnica, 12. del prve sezone
Gleejevci in njihov klub niso niti enkrat omenjeni v šolskem letopisu, kar je nov udarec za njihov status v družbi. V želji, da bi popravila situacijo, jim Rachel priskrbi nastop v reklamnem spotu za prodajalca žimnic, vendar s tem klubu nehote nakoplje nove težave. Ker so člani za nastop v oglasu prejeli plačilo, pa čeprav v obliki žimnic, so s tem izgubili svoj amaterski status in si zaprli pot na področno tekmovanje. Willa končno izve, da mu je Terri lagala o svoji nosečnosti in jo ogorčen zapusti. Poleg tega se odloči, da bo prenehal voditi klub, s čimer članom omogoči, da se ponovno prijavijo na tekmovanje.
22.45 Pop Brio
Most na reki Kwai
VOJNA DRAMA Film je prejel kar sedem oskarjev.
Burma, 1943. Angleški vojni ujetniki naj bi zgradili za Japonce strateško izredno pomemben most čez reko Kwai. Poveljnik Nicholson (Alec Guinness), ki se dobro zaveda svojih vojaških dolžnosti in je poleg tega izrazito zaveden Anglež, se upre ukazu. Kljub brutalnim poniževanjem se trmasto sklicuje na ženevsko konvencijo in ne dovoli, da bi njegovi oficirji pod prisilo opravljali fizično delo. Japonski vodja tabora, Saito (Sessue Hayakawa), nazadnje obupa in mu prepusti vodstvo projekta. Nicholson, ki bi rad svojim podrejenim povrnil moralo in disciplino, se odloči, da bo sprejel ponujeno delo in Japoncem dokazal, da so zahodnjaki sposobnejši od njih, pa čeprav so trenutno njihovi ujetniki. Možje se lotijo dela, ki poteka natanko po načrtih, in Nicholson, ki se trudi, da ne bi mislil na vojaško funkcijo projekta, je nadvse ponosen. Kmalu po dokončanju del pa pride ukaz, da morajo most porušiti. Ogorčeni Nicholson se začne na vse pretege truditi, da bi preprečil uničenje »njihovega« mostu ...
(The Bridge on the River Quai - ZDA, 1957)
Igrajo: Alec Guinness, William Holden, Sessue Hayakawa, Jack Hawkins, James Donald; režija: David Lean
23.15 TV Slovenija 1
Sveto in svet
POGOVORNA ODDAJA Položaj muslimanov v Evropi
V Evropi živi od 12 do 15 milijonov muslimanov. V mnogo evropskih državah je islam druga največja verska skupnost, tudi v Sloveniji. Pravni položaj islamske religije in s tem vključevanje muslimanskega prebivalstva v vsakdanje življenje držav gostiteljic se razlikuje od države do države. Kako je to urejeno v Sloveniji? Kakšno je stanje drugod po Evropi? Ali lahko govorimo o islamski skupnosti v Evropi? Kakšne so formalne pravice in dolžnosti in kakšno je dejansko stanje?
Voditeljica: Katarina Vukovič