Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev je svoje izsledke predstavila programskemu in poslovnemu vodstvu ter Programskemu svetu. Sodelovanje s programskim in poslovnim vodstvom označuje kot optimistično, saj meni, da se morajo tako eni kot drugi navaditi na novost, ki jo je predvidel zakon o RTV Slovenija. V prihodnjih letih, je prepričana, bo institut varuha pravic gledalcev in poslušalcev svoj končni pomen, začrtan obseg dela ter način sodelovanja z vodstvom RTV Slovenija samo še pridobil.
Naloga varuhinje je v evoluciji javnega servisa, ki potrebuje več samorefleksije in ostro ločevanje od ostalih komercialnih medijev. Zato mora varuhinja delovati povsem neodvisno. Najboljša pot odziva javnega servisa na pritožbe je takojšnja razjasnitev težav in nesporazumov, da uporabniki dobijo občutek pripadnosti in javno zaslišijo svoj glas. Pomemben del poročila varuhinje je zato tudi poročilo vodstva RTV Slovenija o pozitivnem odzivu na pritožbe in na priporočila varuhinje. Poročilo bo pripravljeno v jeseni pred sprejetjem programsko – produkcijskega načrta za leto 2010.
Vodstvo javnega zavoda je varuhinja opozorila na za gledalce moteče elemente, kot so netočnost predvajanja oddaj, število ponovitev v programih, preveč oglasov, premalo kakovostnega razvedrila, nepravilna raba slovenskega jezika – predvsem v televizijskih oddajah, na sovražne zapise in netenje nestrpnosti v komentarjih uporabnikov spletne strani RTV Slovenija, na zakodirane oddaje, problematiko senzorno oviranih invalidov, neuravnoteženost glasnosti zvoka, na preveč verskih vsebin, na parlamentarni program in pristransko poročanje. "Napake se počasi, a vztrajno odpravljajo, in prepričana sem, da je bilo prvo leto ne le poizkusno, temveč tudi izrednega pomena za obe strani komunikacije, tako za naše odjemalce programov kot za javni zavod RTV Slovenija."
Zaradi zaščite in učinkovitih poti sporočanja mnenj in pripomb o ustreznosti programskih vsebin, programskih shem in drugih s programom povezanih aktivnosti v javnih radiotelevizijskih organizacijah je institut varuha zelo pomemben tudi v drugih evropskih državah. Varuhinja je zato predstavila načine dela in financiranja varuhov pravic gledalcev in poslušalcev drugje po Evropi ter njihove tedenske, štirinajstdnevne ali mesečne radijske in televizijske oddaje, v katerih pritožbe sproti obravnavajo.