Nepredvidljivost slovenskega filma, nesistematičnost uvajanja mlajših avtorjev, razen s študentskimi filmi, onemogoča trditev, da mladi definitivno prihajajo, da je zamenjava generacij na obzorju ali da se je morda že zgodila, toda nekateri indici so spodbudni.
V ospredje sili 33-letni Kranjčan Miha Knific, ki je pred leti na Švedskem posnel nenavaden celovečerec Noč; film z dialogi, ki so citati iz filmov. Letos ima v Portorožu v konkurenci tri kratke igrano-animirane filme: Lovec oblakov, Lisica v lisičjem jeziku in Srebrna koža. Prvi je igrano-animirani futuristični film, saj se dogaja leta 2147, ko je Zemlja ena sama puščava; drugi je basen o lisici in zajčku, ko se v lisici prebudi materinski nagon in zamre lovski, in tretji film je o letu vesoljske ladje v vesolje. Z dvema filmoma v konkurenci se predstavlja Martin Turk, s srednjemetražnim igranim Soba 408 in kratkim igranim Rabutanje koruze.
Opazno je tudi, da scenarije za celovečerne igrane filme ne pišejo izključno režiserji, kar je bila dolgoletna praksa, temveč tudi drugi, mladi scenaristi. Izstopata mlajša obetavna režiserja, ki sta pred kratkim končala UL AGRFT, Nejc Gazvoda in Matevž Luzar. Gazvoda ni samo scenarist in režiser študentskega filma Skrbnik, temveč je z Janezom Lapajnetom tudi koscenarist filma Osebna prtljaga. Luzar, režiser lanskoletne uspešnice Vučko, se je kot koscenarist podpisal pod dva celovečerna filma: z Miho Hočevarjem pod Distorzijo ter z Damjanom Kozoletom in Ognjenom Sviličićem pod Slovenko.
V ospredju zanimanja režiserjev tekmujočih celovečercev so intimne zgodbe, včasih s pridihom skrivnosti, trilerja, vendar z zelo blagim okusom družbenih vrenj. Slovenka se dogaja v času lanskega polletnega predsedovanja Slovenije Evropski uniji. Junakinja filma je 23-letna Aleksandra, ki študira angleščino in je doma iz Krškega. Pripravlja se na diplomo, na skrivaj pa se prostituira.
Miha Hočevar v Distorziji ostaja v prepoznavnem okolju mladostnikov, ki ga odlično pozna, in se s svojimi filmskimi junaki uspešno spopada s težavami doma in v šoli, z ljubezenskimi in glasbenimi zagatami.
Najbolj skrivnosten in že lapidaren tradiciji je Igor Šterk. Film 9:06 je posvetil očetu Juretu, ki je med jadranjem okrog sveta izginil v Indijskem oceanu. Junak njegovega filma, kriminalistični inšpektor Dušan, preiskuje nenavaden primer: samomor glasbenika, kritika in biseksualca Marjana Ozima, ki je naredil samomor ob 9:06. Inšpektor Dušan, ki ima nenavadno družinsko življenje, je tako prevzet s skrivnostnim življenjem samomorilca, da se najprej preseli v njegovo stanovanje, potem pa počasi prevzema tudi njegovo identiteto.
Scenarist Matjaž Zupančič in režiser Miran Zupanič v filmu Igra s pari vso pozornost posvečata zakonskemu paru in svežima ljubimcema. Izkaže se, da je ženina najboljša prijateljica moževa ljubimka, mladenič pa orodje maščevanja prevarane žene, ki kruto obračuna s prijateljico in prešuštnico. Osebna prtljaga, tretji celovečerni igrani film Janeza Lapajneta, je družinska saga. Družinski poglavar Ignac je samozadosten, njegova hči Mojca ljubeča mati potlačenega sina Vida, ki naleti na radoživo Nino.
Študentski filmi so vselej poslastica na festivalu slovenskega filma. Tudi letos ne bo drugače, saj so se študenti UL AGRFT in Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart že pred festivalom uspešno predstavili gledalcem.
Letošnja festivalska tekmovalna bera je bogata: pet celovečernih igranih, trije celovečerni igrano-dokumentarni filmi, dva srednjemetražna igrana, trije srednjemetražno-igrano-dokumentarni, sedem kratkih igranih, devet kratkih igrano-animiranih, en celovečerni dokumentarni koprodukcijski in enajst kratkih študentskih filmov, ki jim bodo podeli 17 uradnih nagrad vesna. Ne bo manjkala niti tradicionalna nagrada revije Stop za igralski dosežek v slovenskih celovečernih igranih filmih.