Revija stop
Film

Snubitev

Bojan Kavčič
18. 8. 2009, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Večno všečna, topla in čuteča Sandra Bullock v vlogi hladne, stremuške in tiranske urednice, ki v slogu Meryl Streep iz Hudičevke v Pradi neusmiljeno terorizira podrejene - to meji že na znanstveno fantastiko!

 

Večno všečna, topla in čuteča Sandra Bullock v vlogi hladne, stremuške in tiranske urednice, ki v slogu Meryl Streep iz Hudičevke v Pradi neusmiljeno terorizira podrejene – to meji že na znanstveno fantastiko!

 

A brez skrbi, film Snubitev (The Proposal), v katerem Sandra dozdevno sabotira svoj uveljavljeni zvezdniški profil, nima nič skupnega s pravkar omenjeno žanrsko usmeritvijo, marveč je čisto nedolžna romantična komedija. Že res, da ima zvezdništvo svojo logiko, toda romantične komedije najbrž ne bi bile to, kar so, če bi takšni ali drugačni logiki dajale prednost pred romantiko. Pravzaprav je v filmih tega žanra dovoljeno praktično vse, kar ne nasprotuje zakonom čustev, zato si lahko ustvarjalci brez škode privoščijo še tako absurdne zgodbe in like, če le poskrbijo za dovolj prepričljivo čustveno podlago. In prav za to gre tudi tokrat, kajti zvezdnica je uvodoma videti brezčutna in ohola samo zato, da bi se lahko v nadaljevanju "odtajala", postala toliko bolj toplo človeška. Nekoliko presenetljiv je potemtakem le uvodni del, preobrat, ki sledi, pa je bolj stvar rutinske izpeljave kot avtorske domiselnosti; pri tem niti ni toliko pomembno, da je rezultat znan že vnaprej, marveč gre predvsem za to, da ostaja vse skupaj na ravni sprejemljivega stereotipa.


Zgodba sicer spominja na številne druge romantične komedije, tudi na film Zack in Miri snemata pornič, kjer junaka že vrsto let živita v skupnem gospodinjstvu in navidez stoično prenašata muhe drug drugega. Obnašata se pač zgolj kot partnerja pri delitvi stroškov, brez seksualnih odnosov ali kakršnegakoli razkazovanja ljubezenske naklonjenosti, celo brez še tako nedolžnih čustvenih namigov, ki bi lahko pokvarili njuno sobivanje. Preobrat napove šele njun zasebni “gospodarski zlom”, ko ostaneta brez denarja, elektrike, vode in ogrevanja. Toda pornografski film, ki se ga odločita posneti, da bi se izkopala iz finančne krize, le aktivira njuna čustva in "pragmatični" projekt se sprevrže v strasten ljubezenski odnos.


Podobno sta Margaret (Sandra Bullock) in Andrew (Ryan Reynolds) že več let zgolj sodelavca pri veliki založbi. Njun odnos sicer ni enakopraven, saj je ona, kot že rečeno, nadvse težavna urednica, on pa njen ubogljivi, prizadevni pomočnik, a nekako le shajata drug z drugim in vzdržujeta profesionalno distanco. Tudi tu preobrat napove kriza, ki nastopi, ko Margaret poteče delovna viza in bi se morala vrniti v Kanado, rešitev njene težave pa lahko prinese navidezna poroka z Andrewom, ki bi ji omogočila trajno bivanje (in nadaljevanje kariere) v ZDA. Ker Andrew ni le tisto, za kar se izdaja, namreč ubogljiv pomočnik, ki želi postati urednik, ampak je tudi član premožne družine z Aljaske, ki je tako prisrčna, da se ji celo zadrta povzpetnica ne more upreti, je od navidezne do prave poroke kajpada le še korak. Kar zadeva Margaret, smo priča domala klasičnemu procesu preobrazbe brezobzirne karieristke v čuteče človeško bitje, kar zadeva odnos med junakoma, pa značilni situaciji romantične komedije, ko se dva ljubita, a se tega še ne zavedata. Ko stvar vendarle dojameta, je šale konec, humor odplaknejo valovi sentimentalnosti in romantičnega kiča.

 

PLUS

Dovolj zabaven situacijski humor v prvem delu filma.

 

MINUS

Konfekcijska romantika v drugem delu.

Revija Stop