Revija stop
Film

Zvestoba ali izdaja? Črna torba prinaša vohunsko napetost leta

A. M.
12. 3. 2025, 18.39
Posodobljeno: 12. 3. 2025, 18.53
Deli članek:

Od 13. marca dalje bomo v naših kinematografih odkrivali, kdo je izdajalski vohun v vohunski srhljivki z naslovom Črna torba, z oskarjem nagrajenega režiserja Stevena Soderbergha.

Karantanija Cinemas
Michael Fassbender in Cate Blanchett v filmu Črna torba.

Ko je obveščevalna agentka, ki jo upodobi Cate Blanchett, osumljena izdaje naroda, se njen mož, prav tako agent, ki ga igra Michael Fassbender, znajde pred največjo preizkušnjo – ali naj bo zvest svojemu zakonu ali svoji državi.

Režiser Steven Soderbergh predstavlja elegantno in napeto vohunsko dramo, ki se ponaša z izjemno igralsko zasedbo - v glavnih vlogah igrata Cate Blanchett in Michael Fassbender ter Regé-Jean Page, Marisa Abela, Naomie Harris, Tom Burke in Pierce Brosnan. Scenarij je napisal David Koepp, producenta sta Casey Silver in Greg Jacobs.

Režiser Steven Soderbergh in scenarist David Koepp sta pri tem filmu sodelovala že tretjič, zamisel za zgodbo pa je nastala med pogovori z obveščevalci. Igralca Fassbender in Blanchettova sta po Koeppovem mnenju izjemna igralca in znata ustvariti več z manj.

Karantanija Cinemas
Cate Blanchett kot Kathryn St. Jean

O zgodbi ...

George Woodhouse (upodobi ga Michael Fassbender) je eliten britanski obveščevalec, ki pa ima samo eno šibkost: neomajno predanost svoji ženi. Ko mu dodelijo občutljivo, a nujno nalogo izbrskati izdajalca svoje agencije, ki naj bi s spletnim virusom uničil njen obstoj, prejme seznam petih osumljencev. Štirje so prijatelji in sodelavci iz agencije, peta pa je njegova ljubljena žena Kathryn St. Jean (Cate Blanchett), ena izmed najbolj predanih in zaupanja vrednih agentk. Sled skrivnosti in laži, po kateri se poda George, ga pripelje do tarče in vse bolj se zdi, da je kriva Kathryn. Ko je postavljen pred neizogiben sklep, se mora odločiti – naj bo zvest svojemu zakonu ali državi?

Karantanija Cinemas
Michael Fassbender kot George Woodhouse

Napetost in romantika

Film elegantno krmari med napetostjo in romantiko, med zakoncema ostaja veliko neizrečenega, hkrati pa ima primesi filma Gospod in gospa Smith iz leta 2005 ter odlične akcijske prizore, podobne tistim iz  Bondovih filmov, obenem pa ne manjka pritajenosti in spletk, ki smo jih vajeni iz trilogije filmov o Jasonu Bournu in Roninu z Robertom De Nirom in Jeanom Renom iz 90. let.

Zamisel o zgodbi med intervjuji z obveščevalci

Režiser Steven Soderbergh in scenarist David Koepp sta od svojega prvega srečanja pred več kot 30 leti postala najuspešnejša filmska ustvarjalca v Hollywoodu, saj se z nizom njunih kritičnih in komercialnih uspešnic lahko kosa le redkokdo. Njun najnovejši film Črna torba, v katerem sta že tretjič sodelovala kot režiser in scenarist, je nekonvencionalna vohunska drama, ki gledalce popelje v zakulisje strogo tajnega iskanja dvojnega agenta in v osebno življenje dveh elitnih vohunskih agentov, ki sta tudi strastno zaljubljena.
Ključ do njunega uspešnega sodelovanja je po Soderberghovih besedah enaka mera zdravega spoštovanja in nespoštovanja drug do drugega. »David je očitno zelo dober pri svojem delu in mislim, da mu je moja režija na splošno všeč,« pravi. »Ker to veva, sva lahko drug do drugega iskreno kritična.«
Zamisel za film Črna torba se je Koeppu porodila med raziskovanjem prvega poglavja uspešne franšize Misija: Nemogoče. Pogovarjal se je z več obveščevalci in bil navdušen nad njihovim osebnim življenjem. »Vse te vohunske zadeve so bile zelo kul, vendar sem o ljudeh izvedel več, kot sem sploh pričakoval,« je povedal. »Neka ženska mi je zaupala, da ji delo onemogoča vzdrževanje razmerja. Pogovor z njo je navdihnil ta stavek v filmu: »Ko lahko lažeš o vsem, kako lahko poveš resnico o čemer koli?«

Ta ideja je ostala z njim. »Samo pomislite, če hočete imeti afero, nič lažjega od tega. Samo rečete: »Tri dni me ne bo in ne smeš me vprašati, kam grem, ker nimaš dovoljenja. Ne moreš zaupati ljudem in ljudje ne morejo zaupati tebi. Zakonca George in Kathryn zaupne informacije, ki jih ne moreta deliti, pospravita v tako imenovano 'črno torbo'.«

Soderbergh vedno išče scenarij, ki je inteligenten in ima potencial, da postane komercialni film z zvezdniško zasedbo. »Všeč mi je, da je inteligenten, tako kot številni Davidovi scenariji,“ pravi. »In želim, da moje delo vidi čim več ljudi. Črna torba se mi je zdela enaka priložnost, kot so jo predstavljali Oceanovi filmi (franšiza filmov Oceanovih 11, 12 in 13 z Georgeem Clooneyjem in Bradom Pittom v glavnih vlogah, op. a.).“

Karantanija Cinemas
Michael Fassbender in Cate Blanchett v filmu Črna torba.

Igralca zdaj zakonca

Glavna lika George Woodhouse in Kathryn St. Jean sta elegantna, izobražena in izjemno dobra pri svojem delu, saj sta mu skoraj tako predana kot drug drugemu. Skrivnost njunega dolgoletnega zakona je po Koeppovih besedah zelo preprosta. »To je banalno, vendar se imata resnično rada,» pojasnjuje. »Nič ne škodi, da se tudi fizično precej privlačita, in morda je najbolj pomembno, da sta edina, ki se razumeta. Oba pravita, da bosta storila vse, da zaščitita drug drugega. Kdo si tega ne bi želel?» Soderbergh meni, da nista skupaj le zaradi ljubezni, temveč se imata resnično rada. »Sčasoma je to morda pomembnejše,» je prepričan.

Igralca Michael Fassbender in Cate Blanchett sta po Koeppovem mnenju prava filmska zvezdnika, ki sta na vrhuncu svojega poklica. »Tako Michael kot Cate sta izjemna igralca, kar je lahko reči, a težko najti,» ugotavlja. »Oba odlično razumeta igralstvo in znata ustvariti več z manj. Georgeeva naloga je, da se zadržuje, da je strog. Michaelova igra je mojstrovina minimalizma. Cate ima veliko bolj ekspresivno vlogo, vendar se pogosto vprašamo, kaj se v resnici dogaja za njenimi očmi.»

Soderbergh je s Fassbenderjem sodeloval pri filmu Izdana (Haywire) iz leta 2011 in si je že več let želel ponovno sodelovati z njim. »Vedel sem, da ga ne bo strah odigrati Georgeeve notranjosti. Zaprl se je globoko vase, hkrati pa ustvaril mirno krinko, ki prikriva veliko notranjega nemira.” Fassbender je bil prav tako navdušen nad ponovnim sodelovanjem s Soderberghom. »Prebral sem scenarij in rekel, da sem za. Pogovarjala sva se o podrobnostih, na primer o tem, kakšna očala naj bi George nosil in da bi lahko imel kuhinjo iz nerjavečega jekla. George je zelo tradicionalen lik, človek stare šole in precej obsesiven človek, zato so bile malenkosti zelo pomembne.»

Kathryn je lik, ki poleg izjemnih igralskih sposobnosti zahteva tudi nekaj staromodnega hollywoodskega glamurja. »Cate ima obe lastnosti,» pravi Soderbergh. “V preteklih letih je ostajala v stikih, da bi lahko znova pri čem sodelovala, kar mi laska.“ Fassbender pravi, da si je Blanchettova vzela k srcu opombo iz scenarija, ki je bistvena za lik. »Pisalo je, da je Kathryn glavna za mizo, kjer koli že sedi. Toda Cate prinaša tudi nekaj, česar nisem videl v scenariju. V njenem nastopu je veliko dvoumnosti. Kathryn je okrog sebe zgradila trden zid, celo za Georgea, vendar je v njej tudi ranljivost. Kot pravi njun kolega Freddie, da je edina stvar, na katero lahko računate, da bosta drug za drugega naredila vse.“

Nemško-irski igralec Michael Fassbender je sicer slavo dosegel v filmskih delih, kot so 300, Prometej in Jane Eyre. Znan je predvsem po resnih, večkrat tudi moralno spornih vlogah. V drami Shame režiserja Steva McQueena je upodobil odvisnika od seksa, ki mu je prinesla bafto, z McQueenom pa je sodeloval tudi v filmu Lakota, kjer je za vlogo irskega vojnega ujetnika Bobbyja Sandsa shujšal na 57 kilogramov. Kasneje se je pojavil v Tarantinovih Neslavnih barabah, kjer je igral britanskega oficirja Archieja Hicoxa, nato pa še v neodvisnem filmu Fish Tank. Oba filma sta bila med kritiki izjemno dobro sprejeta. Ne pozabimo tudi odlične upodobitve Steva Jobsa v biografski drami Dannyja Boyla iz leta 2015, ki mu je prinesla nominacijo za oskarja. Prav tako pa je bil nominiran za oskarja za najboljšo moško stransko vlogo za lik izjemno krutega in sadističnega rasista Edwina Eppsa v zgodovinski drami 12 let suženj iz leta 2013.
Avstralska igralka Cate Blanchett se lahko pohvali s širokim naborom odmevnih vlog in je aktivistka na področju okolja in globalnega segrevanja. Osvojila je številne nagrade, prvega oskarja je prejela za najboljšo žensko stransko vlogo v Letalcu (2004), drugega pa za glavno žensko vlogo v Otožni Jasmine (2013), črni komični drami Woodyja Allena, kjer je nastopila kot bogata Manhattančanka, ki se mora po spletu okoliščin preseliti v sestrino skromno stanovanje v San Franciscu. Babilon (2006), kjer sta z Bradom Pittom odlično odigrala zakonski par v težavah, ki na potovanju doživi tragično nesrečo, je prejel številne pohvale s strani kritikov. Tár, Ulica nočnih mor, Ne glej gor, Oceanovih 8, Thor: Ragnarok, Carol, Nisem tu, Nenavaden primer Benjamina Buttona, Zapiski o škandalu, Življenje pod vodo, Indiana Jones in kraljestvo kristalne lobanje, trilogija Gospodarja prstanov, Hobit, Dobri Nemec, Nadarjeni gospod Ripley in Elizabeth so med njenimi najodmevnejšimi vlogami, nazadnje pa je nastopila v televizijskih serijah Disclaimer in Rumours, kjer je bila tudi izvršna producentka. Z režiserjem Stevenom Soderberghom je sodelovala že v Dobrem Nemcu leta 2006.

Revija Stop