Revija stop
Glasba

Čas je, da spremenimo svet

Gregor Zalokar
13. 8. 2015, 14.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Pred skokom v Sočo smo ujeli največjega kavalirja na reggae sceni, Gentlemana.

Festivalsko poletje na Sotočju pri Tolminu bo med 12. in 15. avgustom zaključil Overjam, vodilni reggae festival v regiji, ki letos ob bogatem spremljevalnem in glasbenem programu prinaša tudi nastope Capletona, Maxa Romea, Generala Levyja in Gentlemana. Tilmanna Otta, sina luteranskega pastorja, smo prestregli v Belgiji.

 

Ob vašem prvem hitu Tabula Rassa smo imeli občutek, da boste reggae mešali z urbano glasbo, a ste zvesti bolj tradicionalnemu zvoku.

Ne zdi se mi, da sem tako zelo tradicionalen. Reggae je raznolik, ni le reggae, roots, dancehall in dub. Rad imam raznolikost, je pa res, da je moja prva glasbena ljubezen roots. Ustvarjanje z živimi glasbeniki je tisto res pravo. Tega ne more zamenjati nič. Ko je dober pevec obkrožen z vrhunskimi glasbeniki, rezultat ne more izostati.

Zdi se mi, da obstaja precejšen razkorak med jamajškimi in evropskimi reggae glasbeniki, sploh v odnosu do žensk, nasilja, drog, homoseksualnosti ...

Ne maram stereotipov. Vsak posameznik se izraža na svoj način in vsak glasbenik je drugačen, zato ne smemo posploševati. Rastafarianstvo je močno prisotno na Jamajki in v Afriki, tudi v Evropi ga imamo. Seveda so med nami razlike, a iskati moramo, kar nas povezuje. Glasba je v tem pogledu univerzalni jezik. 

Če primerjam rave in reggae, ki si delita slogan »Ljubezen, mir in enotnost«, se zdi, da so raverji bolj liberalni. V reggaeju je še vedno veliko homofobije.

Homofobija ni problem reggaeja, je globalni problem dela ljudi. Nočem je reducirati na reggae, se je pa tudi znotraj te skupine marsikaj spremenilo. Če poslušate pesmi, izdane na Jamajki sredi 90. let in danes, boste opazili veliko razliko. V tekstih je manj homofobije. Ne razumem, kako lahko sovražiš človeka zaradi spolne usmerjenosti, in strinjam se, da tak odnos ni skladen s sporočilom miru, ljubezni in harmonije.

Res je zanimivo, kako reggae deluje v skoraj vsaki kulturi in v vsakem jeziku. Kaj ljudi tako privlači pri reggae glasbi?

Reggae je radikalna glasba, glas zatiranih, naslavlja sistem, ignoranco, zatiranje. Bob Marley, Dennis Brown, Burning Spear so se borili za male ljudi. Sporočila Boba Marleyja, kot je: »Osvobodite se miselnega suženjstva,« so brezčasna, saj človeštvo kar naprej ponavlja napake in nič se ne naučimo. Potem pa je tu še raznolikost zvokov in ta čudovita kombinacija basa in bobnov. Name vpliva reggae zdravilno, spiritualno. Je več kot le zabava. Je sredstvo za izražanje čustev, upanja, veselja, boja in bolečine.

V reggaeju je Afrika stara domovina, v resničnosti pa prizorišče vojn, lakote, ekstremizmov, bolezni, izkoriščanja, beguncev. Jo bo človeštvu uspelo rešiti?

Zdaj smo na točki preloma. Veliko je teme, a tudi veliko svetlobe in upanja. Veliko zlobe in ignorance na eni in močan val solidarnosti na drugi strani. Zahod mora dojeti, da Afrike ne moremo ignorirati. Danes smo povezani bolj kot kadarkoli prej in najti moramo način za več solidarnosti. Afrika je čudovit svet. Bil sem na turneji v Etiopiji, Nigeriji, JAR ... To je bogat kontinent priložnosti, kulturne raznolikosti, zibelka človeštva, veliko se lahko naučimo od Afričanov ... Afrika je lahko za svet tudi velika priložnost.

Ste zelo ploden in zaposlen glasbenik. A kam se Tilmann umakne pred Gentlemanom, kadar potrebuje mir?

Živim v gozdu, rad imam drevesa, naravo. Tam je veliko kisika, modrosti, narava nas opominja, od kod prihajamo in kam gremo. Živimo prehitro, moramo meditirati, si vzeti čas zase in za družino ter razmišljati o sebi in svetu. V resnici med Tilmannom in Gentlemanom ni razlike, to je ena oseba. Rad imam glasbo, rad pišem pesmi, rad sem v studiu, rad nastopam. To je moj vir energije, zato ne bežim pred njo. Prej nasprotno: če se nekaj dni ne ukvarjam z glasbo, izgubljam del sebe.

Kaj boste vprašali Boba Marleyja, ko se bosta srečala za mavrico?

Nič. Zahvalil se mu bom, ker je povezal ljudi, za univerzalno glasbo in brezčasna besedila. Všeč mi je, kako je hkrati izjemno radikalen in topel, tradicionalen in v duhu s časom. S svojo glasbo je razsvetljeval in še vedno razsvetljuje svet. On je utelešena inspiracija.

Pri nas ste že nastopili, a tokrat bo občinstvo bolj pisano. Kaj pripravljate za nastop v gozdu ob sotočju neokrnjenih alpskih rek?

Pričakovanja vedno motijo uživanje v trenutku. Nastopati v naravi je vedno poseben privilegij in pretekli nastopi v Sloveniji so bili prijetni. Z mano bo nastopil moj »brat« Daddy Rings iz Kingstona ter pevci in bend v odlični formi. Igrali pa bomo nove in stare skladbe.

Revija Stop