C.C. Catch, rojena kot Caroline Catharina Müller, je nemško-nizozemska pevka, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zaslovela kot ena izmed najvidnejših predstavnic evropske pop glasbe. Njen prepoznavni glas, povezan z glasbenimi izdelki legendarnim producentom Dieterjem Bohlenom iz dueta Modern Talking, jo je povzdignili med zvezde, ki so definirale zvok osemdesetih na stari celini. Čeprav je njena kariera doživljala neprestane vzpone in padce, C.C. Catch vztraja in še danes navdušuje ljubitelje retro glasbe, sploh osemdesetih.
Nemško dekletce z Nizozemske
Caroline Catharina Müller se je rodila 31. julija 1964 v mestu Oss na Nizozemskem, kjer je preživljala zgodnja leta svojega življenja. Njena starša sta bila Nemca in ko je bila še otrok, se je družina v poznih sedemdesetih letih preselila nazaj v Zahodno Nemčijo. Že kot deklica je pokazala izjemen talent za petje, kar so njeni starši hitro prepoznali in podprli. Posebej pomemben vpliv je imel njen oče, ki je kasneje postal njen menedžer in ji pomagal graditi kariero.
Prve korake v glasbenem svetu je naredila kot članica dekliške skupine Optimal, ki je delovala v zgodnjih osemdesetih letih. Skupina je izdala dva singla, a velikega uspeha ni dosegla. Vseeno pa je Caroline pridobila dragocene izkušnje in priložnost, da pokaže svoj talent še kje drugje. Njen preboj se je zgodil, ko jo je na enem od nastopov v Hamburgu opazil Dieter Bohlen, takrat že uveljavljen glasbenik in producent, znan tudi kot kreativna polovica dueta Modern Talking.
Dieter te bo peljal na vrh
Leta 1985 je Dieter Bohlen Caroline vzel pod svoje okrilje in zanjo ustvaril umetniško ime C.C. Catch – začetnici C.C. predstavljana njeni imeni, Catch pa je Bohlen dodal za privlačen in zapomnljiv pridevnik. Še istega leta je izšel njen debitantski singel I Can Lose My Heart Tonight, ki je takoj postal uspešnica po Evropi, zlasti v Nemčiji in Švici, kjer se je uvrstil med prvih 20 na lestvicah. Pesem je tako pomenila začetek plodnega sodelovanja z Bohlenom, ki je napisal in produciral vse njene skladbe.
V naslednjih letih je C.C. Catch izdala vrsto hitov, ki so osvojili plesišča evropskih diskotek in radijske postaje: Cause You Are Young, Strangers by Night, Heartbreak Hotel in Heaven and Hell so le nekateri od najbolj znanih naslovov, ki so postali sinonim za zlato dobo evropskega diska. Do leta 1989 je izdala štiri albume – Catch the Catch (1986), Welcome to the Heartbreak Hotel (1986), Big Fun (1988) in Diamonds (1988) – ter dvanajst singlov, od katerih jih je osem doseglo vidnejše uvrstitve na lestvicah. Njen glas in Bohlenova prepoznavna produkcija sta ustvarila zvok, ki je bil hkrati svež in nostalgičen, privlačen tako za mlade poslušalce kot za ljubitelje popa.
Prekinitev sodelovanja in nov začetek
Kljub uspehu pa je med C.C. Catch in Dieterjem Bohlenom proti koncu osemdesetih začelo prihajati do trenj. Caroline si je želela večje ustvarjalne svobode in možnosti, da prispeva svoje pesmi, a Bohlen, ki mu je pevka predstavljala eno od molznih krav, tega ni dovolil. Leta 1989 je zato prekinila sodelovanje z njim in založbo BMG. Sledili so sodni spori, saj si je morala celo izboriti pravico do uporabe svojega umetniškega imena, kar ji je na koncu tudi uspelo.
Istega leta je začela novo poglavje svoje kariere pod vodstvom Simona Napier-Bella, nekdanjega menedžerja Georgea Michaela. Podpisala je pogodbo z založbo Metronome, ki je bila del Polygrama in izdala album Hear What I Say. Ta album, ki je izšel konec leta 1989, je bil zanjo pomemben korak naprej, saj je pri sedmih od desetih pesmi sodelovala kot soavtorica. Producenti, kot so Andy Taylor (Duran Duran), Dave Clayton in Jo Dworniak, so albumu dali svež, bolj oseben zvok. Čeprav ni dosegel enakega komercialnega uspeha kot prejšnji projekti, je pokazal njeno umetniško zrelost in prodaja je presegla Bohlenove albume Big Fun in Diamonds. Singel Big Time se je uvrstil na 26. mesto nemške lestvice.
Dovolj imam vsega
Po izdaji Hear What I Say se je C.C. Catch odločila za umik iz glasbene industrije. V devetdesetih letih se je preselila v London in posvetila duhovni rasti, ukvarjala se je z jogo in meditacijo ter se začasno umaknila iz javnosti. V tem obdobju je sodelovala pri projektu Petra Gabriela, iz katerega je nastala pesem Harmonix, ki je izšla na albumu Way Down Below Buffalo Hell skupine Jam Nation leta 1993.
Leta 1998 se je iz Anglije, kjer je preživela desetletje, vrnila v Nemčijo in obudila svojo kariero s singlom Megamix '98, ki je vključeval remikse njenih največjih uspešnic. Nastopila je tudi v oddaji Top of the Pops skupaj z raperjem Krayzeejem. Leta 2003 je singel Shake Your Head postal poletna uspešnica v južni Evropi in dosegel 12. mesto na španski prodajni lestvici. Leta 2004 je sodelovala v oddaji Comeback - Die Big Chance na kanalu Pro7, kjer je predstavila singel Survivor in napovedala novi album Comeback United.
Nekaj nostalgije za nas
V zadnjih letih je C.C. Catch ostala aktivna predvsem kot koncertna izvajalka. Leta 2010 je v sodelovanju s španskim producentom Juanom Martinezom izdala singel Unborn Love. Med letoma 2015 in 2017 je koncertirala v ZDA, Kanadi in Južni Ameriki, kjer je še vedno uživala veliko priljubljenost med oboževalci osemdesetih. C.C. Catch je s svojim edinstvenim stilom in nepozabnimi melodijami pustila neizbrisen pečat v zgodovini pop glasbe. Čeprav ni nikoli dosegla svetovne slave na ravni Madonne, je bila zlasti v vzhodni Evropi in Aziji, prava zvezda. V londonskem obdobju je bila poročena s svojim ameriškim učiteljem joge, a zakon ni trajal dolgo. C.C. Catch nima svojih otrok, zato pa poudarja, da je ponosna teta svojim nečakom in nečakinjam.