Revija stop
One/oni

Končno Planet TV

S.M.
26. 10. 2012, 08.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Prvi ponedeljek v novembru bo s svojim programom slovensko medijsko nebo po svojih najboljših močeh razsvetlila nova komercialna televizija pod okriljem TSmedie oziroma Siola. Tedaj bomo gledalci dobili v prvo oceno s tridesetminutno informativno oddajo z začetkom ob 18.40, novice iz sveta športa športne redakcije in seveda vremensko napoved.

Že prvi večer nam bodo postregli tudi s predsedniškim soočenjem ob 20. uri, pred tem pa še s serijo Zločinski um. O tem, kaj lahko pričakujemo in kakšno je vzdušje na televiziji nekaj dni pred velikim začetkom, smo govorili z enim od voditeljskih parov – z Jerco Zajc in Tomažem Bratožem.

JERCA ZAJC

Kdaj vas bomo lahko videli na voditeljskem stolčku? Sklepamo, da boste v dvojcu s Tomažem Bratožem, kako so se oblikovali voditeljski pari?

Prav predvidevate, prvi televizijski par bova s Tomažem, drugi bosta Živa Rogelj in Marko Potrč. In na voditeljskem stolčku v edinstvenem studiu nove televizije naju boste prvič lahko videli 5. novembra. In nato bova na sporedu še prihodnjih šest dni. Potem taktirko za teden prevzameta Živa in Marko, nato bova spet na vrsti midva. Odločitev, kdo bo v paru s kom, je sprejel naš urednik Rajko Gerič, sama lahko rečem le, da ker imam enega Tomaža že doma, se tudi na drugega ni bilo težko navaditi. Oba imava, kar se vodenja informativnih oddaj tiče, že kar precej izkušenj, a vodenje v paru je vendarle novo za oba. Učiva se pisanja in podajanja novic v paru, kar zahteva več sodelovanja, včasih tudi več popuščanja in prilagajanja … Mislim, da lahko rečem za oba: med pripravami sva se drug od drugega že kar precej naučila.

Zakaj ste se odločili za prestop z javne televizije na Planet TV? Je bilo morda lažje tudi, ker sta s sodelavcem to naredila oba?

Danes se mi zdi, da so dnevi, ko se je bilo treba odločiti, že zelo oddaljeni, pa tudi, kot da ni šlo za nič posebnega. Če pa dobro pomislim, je bila odločitev kar težka in mi je vzela kar nekaj časa in tudi spanca. Mislim, da je na koncu pretehtalo dejstvo, da je 11 let v eni službi več kot dovolj, da se mi je zdelo, da sem na RTV-ju nekako stagnirala zaradi precej togega sistema, da se tam nisem mogla več razvijati. Da ne bo pomote: javni televiziji bom vedno hvaležna za vse, kar sem se tam naučila, a preprosto je čas, z njim pa tudi sama, dozorel za nekaj novega.

Kaj je tisto, kar trenutno (po vašem mnenju) slovenskemu medijskemu prostoru še manjka in kaj bo takega ponudila nova televizija?

Trudili se bomo biti aktualni, zanimivi, hitri in dinamični, a kljub temu zanesljivi in verodostojni. Ter nekoliko krajši, kot so ustvarjalci drugih informativnih oddaj pri nas. Menim, da sodobni človek nima časa vsak dan eno uro sedeti pred ekranom, da izve novice dneva; še sama imam za spremljanje informativnega programa (tudi po službeni dolžnosti) ob vseh drugih obveznostih pogosto premalo časa. Poleg tega si želim več "čistega" poročanja, zgolj gole predstavitve dejstev, mnenje oz. sodbe pa naj si ustvari vsak gledalec sam. Moti me, da se prepogosto ob spremljanju različnih medijskih zgodb sprašujem, kaj vse bi lahko bilo v ozadju.

TOMAŽ BRATOŽ

 Kakšno vzdušje prevladuje v dneh pred začetkom programa, sploh informativnega programa, na novi televiziji, Planet TV? V kateri fazi priprav ste te dni?

Na novi televizijski hiši v Stegnah je pravo mravljišče. Hkrati se igramo, kot da gre že zares, vzporedno se učimo, predvsem pa vadimo in vadimo. Vsak dan smo bolj organizirani in uigrani od prejšnjega. Prijetne mravljince čutimo tudi sicer, ko vsak dan odštejemo enega manj do Velikega poka. Približujemo se finalu.

 Kaj nam zdaj že lahko poveste, kakšen informativni program lahko pričakujemo, kakšne bodo posebnosti, novosti, ki bodo pritegnile gledalce?

Dogodkov ne bomo drobili in raztegovali, ampak sestavljali veliko sliko, naše novice bodo skoraj za polovico krajše. Povedali jih bomo enostavno, premišljeno in prijazno, ne pa, kot da je konec sveta. Imamo nadarjeno novinarsko ekipo, zelo lep studio in odlično opremo.

 Priprave so bile dolge in zahtevne, kaj se je izkazalo za ključno pri postavitvi novega programa?

Morda bolj realni roki? Ker – kot je to običajno pri velikih projektih v velikih hišah – predpriprave pač trajajo. Recimo že izgradnja novih prostorov je vzela bistveno več časa, kot zdaj na koncu »fina« dela, vgradnja tehnike in povezava vseh sistemov. Po drugi strani televizijske hiše ne postaviš čez noč in tukaj smo jo pod črto kar hitro, v enem poletju in podaljšku v jesen.

Revija Stop