Časovne skice … tako težko predstavljivo, kot tudi sama glasba, ki stoji za naslovom plošče, ki sta jo ustvarila glasbenika Severa Gjurin in Borut Činč.
In zakaj bi se glasbenica, ki jo domači mediji označujejo kot eno najbolj prepoznavnih in priznanih pevk, odločila ustvariti ploščo, ki je tako zelo specifična in težko opisljiva? Severa Gjurin prizna, da še sama ne razume najbolje, zakaj sta se s kolegom Borutom Činčem lotila Časovnih skic. "Bilo je nekako tako: Začela sva s projektom Hendrix, ki se bo zdaj, ko gredo Časovne skice v tisk, spet nadaljeval. Posnela oz. priredila sva dve pesmi, nakar sva med prostim igranjem hitro vzgojila močen odnos do najinega novo nastalega zvoka. Šele nato sva ugotovila, da nama obema zelo odgovarja, in kasneje, da je smiselno narediti nekaj več in to na plošči posredovati ljudem." In potem nam Severa poskuša predstaviti, kar bomo lahko čez nekaj tednov kupili na zgoščenki. Pravi, da gre za pomirjujočo, morda meditativno glasbo (in doda, da se nikoli ni zanimala za newagersko glasbeno produkcijo). "Lahko bi bila to filmska glasba, saj pred oči privablja slike. Je abstraktnejša, lahko samo podpira, zelo prvobitna in elementarna. Inštrumenti so le kitara, hammond orgle in glas kot glasbilo. Vse skupaj daje občutek božanskosti, magičnosti ob poslušanju …"
V IZMIŠLJENEM JEZIKU
In res, božanski morda tudi zato, ker poslušamo glas, ton in besedilo v izmišljenem jeziku. Da, prav ste prebrali, Severa poje izmišljene besede, ki jim sama reče tudi polbesede. In če bi besedilo razumeli, bi nam bila zgodba ponujena, zdaj pa nam zvoki ponujajo glasbeno podlago za namige k občutkom in zgodbam, ki jih oblikujemo sami. "Kot matrica, ki spodbuja domišljijo," je nad novim projektom iskreno navdušena pevka. "Zelo dobro se razumeva. In v glasbi sva izkoristila to edinstveno priložnost, da delava muziko tako, kot je, vsaj meni, najboljše: ko koga poslušaš med improviziranjem, si lahko že eno sekundo pred glasbo, začutiš, kam gre, pokukaš drugam, poslušaš, kam bo vodila improvizacija, in drugega dopolnjuješ v času. Tako je bilo ..."
Plošča bo izšla pri založbi Had Severinega brata Gala Gjurina, zato lahko le ugibamo, kako bi se velike založbe odzvale na ponudbo tovrstne plošče. "Sama nimam zaupanja v naše večje založbe. Plan je, da po prvem natisu, ki bo dokaj majhen, naredimo ponatis z ovitkom v angleškem jeziku. Poslali jo bomo v tujino, da vidimo, kaj se bo zgodilo – naj potuje k založbam od Tokia do Kanade, večjim, manjšim, usmerjenim v new age, chill-out. Časovne skice so univerzalen jezik, tudi zato izdaja Time Sketches." Tako kot zgoščenka bodo svojevrstni tudi koncerti, ki bodo sledili, saj zahtevajo prostor, ki omogoča ambientalno glasbeno izkušnjo. Z Borutom se tako zanimata za botanični vrt, za staro Plečnikovo cerkev, star Celjski grad … Seveda pa bo Severa ljubitelje svoje glasbe morala privabiti tudi z obvestilom, da tam ne bo pela Olivije, ki jo že vrsto let "nosi v svojem nahrbtniku" in jo ima nadvse rada. A tega tam ne bo. Da, lahko bi rekli, da so Časovne skice vzporedno življenje Severe Gjurin, kot jo pozna slovenska publika. Tiste Severe, ki jo mladi še vedno pocukajo za rokav in se navdušujejo nad večno nežno romanco Kadar sva sama, se spomnijo na njene duete z Vladom Kreslinom, bratom Galom … in na njen glas v filmu Hit poletja.
V BELEM NA LEDU
Tisti, ki jo poznajo, bodo začudeni, a je res: Severa pripravlja svojo spletno stran! Rada bi bolje obveščala tiste, ki jo spremljajo. Da bo lažje slediti njenim nastopom, kje je v duetu z Dejanom Lapanjo, gostovanjem, sodelovanjem itd. Mogoč bo direkten nakup Časovnih skic, prenos posameznih pesmi in glasbe Olivije.
Pred kratkim smo videli Severo zapeti v ledeni dvorani, v dolgi beli obleki, kar nas je – roko na srce – pošteno presenetilo, saj je to vse prej kot njen slog. "Res, zapela sem slovensko himno na otvoritvi svetovnega prvenstva v hokeju. Prvič sem imela priložnost peti Zdravljico pred tolikšnim občinstvom, in res lepo, s tolikšnim občinstvom. V celoti je bila zelo prijetna dogodivščina in kar naenkrat sem na polno spremljala hokej. (Smeh.) Obleko je za to priložnost sešil stilist Borut Titan in bila je res ledeno bela in veličastna. Robert Štamcar pa mi je, kot edini, ki mu zaupam svoje lase, uredil pričesko. Podoba je bila udarna, tudi otvoritev. Sicer se za svoje nastope stilsko pogosto prepustim ustvarjalnim škarjam in platnu Matica Hrovata, mladega slovenskega oblikovalca, ki me vedno znova navdušuje z ustvarjalnimi rešitvami in kreacijami."