Revija stop
One/oni

Kastelic ima raje monarhe kot politike

Marjana Vovk
26. 4. 2011, 10.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Novinar, pisatelj, kolumnist, tekstopisec, slikar - ¦ Londonski dopisnik Brane Kastelic je sicer še vedno najbolj znan po erotični prozi in predvsem kot ljubitelj lepih žensk. Že več kot 25 let je njegov dom London, zato je odlična izbira za komentatorja angleške kraljeve poroke.

Novinar, pisatelj, kolumnist, tekstopisec, slikar … Londonski dopisnik Brane Kastelic je sicer še vedno najbolj znan po erotični prozi in kot ljubitelj lepih žensk, kar brez sramu prizna in pokaže – tudi v oddaji Slovenija ima talent, kjer sedi v žiriji. Kljub temu je srečno poročen in oče treh otrok. Že več kot 25 let je njegov dom London; kot odličen poznavalec angleške "družabne kronike" in zaradi sočnega jezika je odlična izbira za komentatorja angleške kraljeve poroke.

 

Najprej k dogodku leta: v Angliji (in tudi drugod po svetu) vlada prava evforija zaradi kraljeve poroke. Kako na to gledate vi, tujec v Angliji?
Nimam se več za tujca v Britaniji, ki je moj dom že zelo dolgo. Nimam se tudi za monarhista, čeprav zadnje čase ne vidim kakšnega posebnega razloga za to, da bi se navduševal nad republikami. Dogajanje spremljam brez evforije, tudi zato, ker je z njim povezano predvsem veliko mojega dela: pisanje člankov in kolumn, priprave na televizijski prenos ... Hvala bogu za ... delo! Hudo je tistim, ki ga nimajo.

 

Priznajte: imate tudi sami kakšen spominek, povezan z dogodkom?
Ni mi težko priznati: nimam nobenega spominka, povezanega s tem dogodkom. Ne čutim nobene potrebe ali želje po tem, da bi ga imel. Sprejel pa bi kakšen spominek od naše Katice, ki je bila moj tip ženske, dokler ni zaradi poroke nehala jesti ... Verjetno si bom domoljubno kupil kakšno zastavico s sličico Kate in Williama na sredini.

 

Ste sicer "ljubitelj" britanske kraljeve družine, spremljate dogajanje, povezano z njo?
Ne bi se razglašal ravno za ljubitelja. Vsekakor pa mi je ljubša, kot so mi politiki, to vsekakor ... Kot londonski dopisnik spremljam vse, kar zanima Slovence. Po poroki Charlesa in Diane je bila najboljši resničnosti šov in najbolj disfunkcionalna znana družina na Otoku – z vsemi ločitvami, porokami in škandali, ki so resno ogrozili preživetje monarhije.

 

Kaj se vam zdi najzanimivejše pri tej poroki?
Tri reči. Najprej to, da je od sreče tega zakona odvisna usoda monarhije. Če se bo ponesrečil ta zakon, bo padla monarhija. Potem to, da je Kate šele tretja navadna podanica v zgodovini, ki poroča bodočega kralja. In seveda to, da gre za resnično ljubezen, ki je bila malokdaj v zgodovini povod za kraljevske poroke. Še Williamov oče, princ Charles, je na vprašanje, ali sta z Diano zaljubljena, odgovoril s tisto legendarno oslarijo: "Ja, karkoli že ljubezen je!" Williama ni sram priznati, da ljubi svojo bodočo ženo.

 

Kate postaja nekakšna "prva dama" Anglije. Pri nas se prve dame niti ne zavedamo, pri ljudstvu nima pomembne vloge. Kar malo škoda, se vam ne zdi?
Zanimiva misel ... Kate, bodoča princesa, ki bo nekoč kraljica, kot prva dama? Tudi v Britaniji se morda ravno zato, ker imajo že skoraj šestdeset let žensko na prestolu, ni ravno razvila "funkcija" prve dame. Imel jo je (nasmešek) princ Filip. Žene ministrskih predsednikov so ostajale v ozadju. Cherie Blair je bila prva, ki je bila prava prva dama, kar mnogim ni bilo prav. Kot jim ni bil prav Blairov predsedniški način "premierovanja". Slovenci smo pri nekaterih zadevah čudni tiči: po eni strani bi radi imeli vse to, kar imajo drugi, večji, pomembnejši, bogatejši, po drugi pa pravimo "kaj se pa gremo", kadar se to zgodi.

 

Celoten intervju preberite v aktualni številki revije Stop (št. 17, izid 26. april 2011).

Revija Stop