Revija stop
One/oni

Video: poraz Susan Boyle

Stop
30. 5. 2009, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Končala se je tretja sezona šova Britains Got Talent. Zmagala je plesna skupina Diversity, šok za oboževalce Susan Boyle.

Končala se je tretja sezona šova Britains Got Talent. Čeprav so po vsem svetu milijoni gledali video Susan Boyle - ta se je v finalu predstavila z isto pesmijo kot v predtekmovanju, »I Dreamed a Dream« - je na koncu občinstvo prisodilo zmago mladi plesni skupini z imenom Diversity. Fenomenalni fantje so dobili tudi najvišjo pohvalo šefa šova Simona Cowella: "Zame ste bili edina desetka danes."


Razplet je bil za marsikoga šokanten. Tretja sezona Britains Got Talent (BGT) je bila zagotovo tudi tekmovanje talentov, ki bo zapisano v zgodovino televizije. Zaradi pojava Susan Boyle, antizvezde po videzu, a ženske z glasom, ki je očaral svet, je BGT postal ena najbolj gledanih TV oddaj. Razglasitev zmagovalca si je ogledalo več kot 26 milijonov Britancev (in kar 84% vseh gledalcev, ki so bili tisti hip pred TV), milijoni po vsem svetu pa že brskajo po videih na YouTube. Zaradi Susan se je svetu zmešalo, v eni novih epizod Simpsonovih se bo zaradi nje na tekmovanje prijavil Homer Simpson in citiral (predelal) njene besede: »Sem Homer in še nikoli me ni poljubila nobena ženska. Želim si peti kot Susan Boyle!« 

 

Toda v zadnjeh dneh se je Škotinja lomila pod pritiskom in "kontraefekt" prevelike priljubljenosti je postajal vse bolj očiten. Boylova je postala tudi tema v še eni risanki, South Park. Tam je eden junakov, Ike, oznanil, da bo šel v Somalijo med pirate, ker je tako sit Susan Boyle in njenih Nesrečnikov. Pritisk javnosti in medijev je bil res neznosen. Iz hotela, kjer so bivali finalisti, se je morala Susan preseliti v hišo na skriti lokaciji, še prej so ji živci popuščali v družbi novinarjev.

 

 {bot_newvideoholder}

 

 

Susan na psihiatriji!

Dan po finalu je - za mnoge pričakovano - glavna junakinja zgodbe doživela zlom. Susan Boyle so namreč odpeljali na kliniko Priory (sicer tudi »priljubljeno« zatočišče odvisnikov, na primer Peta Dohertyja), ker ni zdržala pritiska. Tabloid The Sun je prvi izvohal zgodbo, da se je Susan v hotelu v Londonu začela »čudno vesti«, zato so tam poklicali policijo in prvo pomoč. Boylovo so z rešilcem odpeljali na kliniko, spremljala jo je tudi policija. Ta je uradno potrdila dogodek s pojasnilom, da je »ženska samostojno in po lastni volji odšla na kliniko«. Komentar žiranta Piersa Morgana: »Susan je čustveno izpraznjena in utrujena, ampak drugače je dobro.« Le upamo lahko, da zgodba ne bo imela (še bolj) tragičnega konca.

  

Očitno je zadosten del javnosti - ta je z glasovi odločila zmagovalca - medtem izbral svojega novega favorita, akrobatske plesalce Diversity. Njihov uspeh je zaslužen, še posebej, ker so bili v finalu še eni plesalci, skupina Flawless, in so se glasovi mladih, naklonjenih tovrstnim nastopom, vsaj delno razdelili. 

 

Kakorkoli že, Susan Boyle (oglejte si tudi njeno avdicijo in nastop v polfinalu) ni prišla na prestol, o kakršnem je sanjala vse svoje revno, dolgočasno in od boga pozabljeno življenje, in ne bo nastopila na Royal Variety Performance pred kraljico. Fantje iz Diversity so pobrali slavo in za nameček še 100.000 funtov.

 

A krivično bi bilo jemati tretjo sezono BGT samo kot solo predstavo Susan Boyle in presenetljivo zmago Diversity. Ob obilici antitalentov je izplavala še vrsta nadarjenih in/ali zabavnih nastopajočih. Finalisti so bili pisani in dobri. Ob že omenjenih dveh plesnih skupinah in Boylovi Plesni so bili tam še pevec Shaun Smith in trobilec Julian Smith, ta sta lomila srca deklet, ter pevca Hollie Steel in Shaheen Jafargholi in plesalec Aidan Davis, ki so navdušili kljub rosnim otroškim letom. Družinske vezi sta promovirala dedek in vnukinja v pevskem duetu 2 Grand in Stavros Flatley, daleč najbolj zabaven par tekmovanja, sestavljen iz očeta in sina, ki sta na odru duhovito plesno povezala grške in irske folklorne plese.

 

Otoški gledalci že čakajo BGT 4 ter novo sezono izključno pevskega tekmovanja X Factor, medijski poznavalci, psihologi in drugi pa se medtem še veselo prerekajo, ali je tovrstni šov priložnost za neodkrite talente ali le TV mašinerija, ki neusmiljeno melje nedolžne tekmovalce.

 

O živčnem zlomu nesojene zmagovalke in morebitni zlorabi kandidatov v BGT preberite več v Stopu številka 22/2009 (izid: 3.6.2009).

Revija Stop