Revija stop
One/oni

»Osrednji programski steber ostaja izbor slovenskih uprizoritev«

Alesh Maatko
7. 6. 2024, 15.00
Posodobljeno: 7. 6. 2024, 17.41
Deli članek:

Slavnostna otvoritev festivala bo v petek, 7. junija, ob 20. uri s predstavo Soul Chain/Vezi duš!

Boštjan Lah
Danilo Rošker, direktor SNG Maribor in Aleš Novak, umetniški direktor Festivala Borštnikovo srečanje.

Pretekli teden so pred SNG Maribor podrobneje predstavili program 59. Borštnikovega srečanja, o katerem je spregovoril umetniški direktor festivala Aleš Novak, razkrili pa so tudi prejemnika Borštnikovega prstana.

Borštnikovo srečanje bo v Mariboru potekalo med 3. in 16. junijem, programsko jedro festivala predstavlja dvanajst zelo različnih, a vselej vrhunskih slovenskih uprizoritev, ki jih je izbral selektor Blaž Lukan in se bodo potegovale za festivalske nagrade. »Večina predstav se osredotoča na subjekte, ki odražajo sodobnega človeka z razpršenim fokusom in s temeljno nemočjo v družbenih vlogah. In tako se predstave v letošnjem izboru najsibo subtilno, neposredno ali metaforično zadirajo v družbena, družinska, partnerska razmerja, v zatiralske sisteme, v na videz neprebojno korporativno in medijsko realnost ter v sama srca različnih zanikovalskih mehanizmov (rasizma, seksizma, homofobije, ksenofobije ...) in pri tem izpostavljajo eno najizrazitejših tem izbora, delno pa tudi nabora, temo nasilja,« je v utemeljitvi februarja pojasnil selektor.

Boštjan Lah
Borštnikovo srečanje 2024 bo v Mariboru potekalo med 3. in 16. junijem.

Tekmovalni program

Izbor predstav v tekmovalnem programu zaokrožuje izbor slovenskih in tujih uprizoritev v spremljevalnem programu umetniškega direktorja, ob tem pa je Borštnikovo srečanje pripravilo tudi svojo prvo mednarodno festivalsko koprodukcijo, uprizoritev Konec sveta v treh dejanjih v režiji Selme Spahić, ki je slovensko premiero doživela v torek, 4. junija, v SNG Maribor. Uprizoritev je nastala v sodelovanju z Zagrebškim gledališčem mladih in Beograjskim dramskim gledališčem v okviru mednarodnega projekta Sence pandemije: skriti glasovi, na podlagi besedil treh sodobnih avtoric – Kristine Kegljen Pod krilom, Katje Gorečan Aktivistke in Tijane Grumić Svet si zasluži konec sveta –, v sijajni igralski zasedbi sodeluje tudi srbska igralka Mirjana Karanović.

Boštjan Lah
Umetniški direktor festivala Aleš Novak.

Slovesna otvoritev

Slavnostna otvoritev festivala bo v petek, 7. junija, ob 20. uri s predstavo Soul Chain/Vezi duš mednarodno uveljavljene koreografinje Sharon Eyal v izvedbi Tanzmainz, ki deluje pri nemškem državnem gledališču Staatstheater Mainz. Iz tujine prihajajo še nekatere odmevne uprizoritve z evropskih gledaliških odrov in festivalov: Angel zgodovine v produkciji Sotterraneo (IT), Svetovja v produkciji Compagnie Mossoux-Bonté (BE) in ob koncu še iz hrvaškega puljskega gledališča uprizoritev Mati in otrok v režiji Matije Ferlina.

Tudi letošnji program uprizoritev bodo dopolnjevali številni strokovni dogodki, pogovori o predstavah, predstavitve strokovne literature in pogovori z gledališkimi ustvarjalci. V okviru obsežnega strokovnega programa bo v sodelovanju z Masko Ljubljana potekala dvodnevna mednarodna konferenca o dokumentarnem gledališču, ki jo bo dopolnil performans španske umetnice Maríe San Miguel Veliki krst. V sodelovanju z Društvom slovenskih gledaliških kritikov in teatrologov festival pripravlja okroglo mizo o gledališki kritiki, izvedena bosta pogovora o mladi slovenski dramaturgiji ter gledališki fotografiji, Društvo literarnih prevajalcev pripravlja posvet o dramskih prevodih, Združenje dramskih umetnikov Slovenije pa bo predstavilo certifikat Iskra. Potekali bodo pogovori o novih gledaliških publikacijah, na ogled bodo fotografske razstave Toneta Stojka, Damjana Švarca ter festivalskega fotografa Boštjana Laha. V sodelovanju z UL AGRFT festival tudi letos pripravlja Študentsko gledališče z izborom študentskih produkcij in s študentskimi delavnicami.

Boštjan Lah
Tudi letošnji program uprizoritev bodo dopolnjevali številni strokovni dogodki, pogovori o predstavah, predstavitve strokovne literature in pogovori z gledališkimi ustvarjalci.

Revija Stop