Slavistka, učiteljica, pesnica, pisateljica, novinarka, urednica in prevajalka Neža Maurer se je rodila 22. decembra 1930 v Podvinu pri Polzeli. Po študiju na pedagoški akademiji in slavistiki je delovala na presečišču kulture, pedagogike in ustvarjalnosti.
Osnovno šolo je obiskovala na Polzeli – sprva slovensko, med drugo svetovno vojno pa tudi nemško. Po vojni je šolanje nadaljevala na srednjih šolah v Celju in Žalcu ter na učiteljišču v Ljubljani. Poučevala je v Črnem Vrhu nad Idrijo in Ilirski Bistrici. Študij je nadaljevala na Pedagoški akademiji v Ljubljani, nato pa še izredno na Filozofski fakulteti, kjer je leta 1960 diplomirala iz slavistike.
Kot prva urednica šolskih oddaj na Televiziji Ljubljana ter kot tehnična in kulturna urednica pri revijah Kmečki glas, Otrok in družina ter Rodna gruda je pomembno zaznamovala medijski prostor. Rada je delala na terenu, od koder je prinašala reportaže in potopise iz vse Slovenije in nekdanje Jugoslavije. Po upokojitvi je ustvarjala kot samostojna literarna umetnica.
V središču njenega ustvarjanja je poezija, poleg nje pa tudi proza, radijske igre ter prevodi iz nemščine in slovanskih jezikov. Več kot 80 otroških iger in oddaj so izvedli na različnih radijskih postajah, številne pesmi pa so v prevodih zazvenele na radijih po vsej Jugoslaviji.
Njena najbolj prepoznavna zapuščina je obsežna pesniška zbirka z več kot 20 zbirkami za otroke in odrasle. Njena poezija je prevedena v angleščino, nemščino, italijanščino, španščino, ruščino, švedščino, poljščino, romunščino, bolgarščino in japonščino.
Med njenimi deli za otroke in mladino so Velik sončen dan, Kostanjev škratek, Beli muc, Bratec Kratekčas in Zajčkova telovadba, med pesmimi za odrasle pa Ogenj do zadnjega diha, Drevo spoznanja, Od mene k tebi, Metulj na snegu in Igra za življenje, pa tudi prevedeni zbirki Wenn wir lieben (nemško) in The Veiled Landscape (angleško).
Za svoje delo je prejela več pomembnih priznanj, med njimi nagrado Prešernovega sklada, Groharjevo nagrado za življenjsko delo ter zlatnik poezije za življenjsko delo.