20.55 TV3
Tin Cup
ROMANTIČNA KOMEDIJA Nekdanji profesionalni golfist zaradi ljubezni do ženske ponovno odkrije ljubezen do golfa.
Roy McAvoy znan po imenu Tin Cup je bil v mladih letih uspešen golfist, zdaj pa skupaj s prijateljem vodi vadbišče za golf v zakotnem mestecu sredi Teksasa. Vadbišče je slabo obiskano, strank primanjkuje in Roy se vse bolj utaplja v dolgovih in pijači. Toda na lepem se na učne ure golfa prijavi privlačna psihiatrinja dr. Molly Griswold. Izkaže se, da je dr. Griswold pravzaprav dekle uspešnega golfista in Royevega nekdanjega prijatelja Davida Simmsa. Kmalu se pri Royu pojavi tudi David ter ga izzove na igro golfa. Roy se izzivu ne more upreti, zato ponudbo sprejme. Toda stvar se slabo konča in Roy na koncu ostane brez avta. Kljub slabi izkušnji z Davidom pa si Roy lepe pshiatrinje nikakor ne more izbiti iz glave. Da bi jo videl čim bolj pogosto, Roy postane njen pacient. V želji da bi osvojil njeno srce ter si prislužil njeno spoštovanje, se spravi k sebi, opusti pijačo ter se po dolgih letih vrne k profesionalnemu igranju golfa. Odloči se, da se bo prijavil na kvalifikacije za državno prvenstvo.
(Tin Cup - ZDA, 1996; igrajo: Kevin Costner, Rene Russo, Don Johnson, Cheech Marin, Linda Hart, Dennis Burkley, Rex Linn, Lou Myers, Richard Lineback; režija: Ron Shelton)
21.00 TVS 1
Besede onkraj vidnega
DOKUMENTARNI FILM Dokumentarec meseca režiserja Matjaža Latina
Zakaj je razmerje do knjig za položaj slepih še posebej pomembno? Kako dostopajo do jezika, ko je njihov nabor čutnih informacij zožan? Kako deluje njihova domišljija? Kakšna je njihova pisava in kakšne možnosti branja so jim na voljo? Kakšne so njihove knjižnice? Kakšne spremembe prinaša digitalizacija? Prek teh in drugih vznemirljivih vprašanj skuša film reflektirati ovire in možnosti polnopravnega vključevanja stigmatizirane skupine v sodobno informacijsko družbo. Ob številnih osebnih zgodbah in refleksijah strokovnjakov skuša preplesti teme, ki se odpirajo ob preseku dveh družbenih kategorij: slepote in knjige. Sledimo opismenjevanju slepih otrok, študiju in vključevanju v svet znanja.
21.00 TVS 2
Lovec oblakov
ZF-KRATKI FILM s futuristično zgodbo o stanju človeškega duha tik pred koncem sveta je delo obetavnega mladega režiserja Mihe Knifica in je požel hvalo na številnih filmskih festivalih.
Piše se leto 2147. Zemljo prekriva puščava, saj je sonce kot roparica vse uničilo in požgalo. V puščavi životarijo le še posamezni zaselki, ožgana barakarska naselja z visokimi ograjami, ki preživelim zagotavljajo še zadnji kanček sence in možnost preživetja. Barve so zbledele in ostali so le še na vročino odporni materiali. V enem takšnih naselij, poimenovanem Mesto rdeče puščave, živi svoje bedno življenje le še nekaj postaranih ljudi. Zbirajo se v baru Fontana, kjer si izmenjujejo misli v hladu klimatskih naprav. Nekega dne v bar vstopi neznanec, tetovirani starec, v katerem vaški posebnež Mož s klobukom (Emil Cerar) prepozna Lovca na oblake (Boris Cavazza). Starec začne pripoved, ki ga popelje v njegovo mladost, na skalni vrh, kjer je nekoč lovil hlad in vlago oblakov. Na TV-ekranih se takrat pojavi vrhovni poveljnik Države, zadnje urejene združbe na planetu, ki zahteva glave vseh lovcev na oblake, najbolj iskanih zločincev na planetu. Kratki film predstavi svet brez vrednosti, dekadentno družbo in posameznike, ki nekje globoko v sebi ohranjajo še kanček človeškosti. Po besedah režiserja Knifica je futuristična zgodba na neki način lahko tudi aktualna, saj nam da misliti o človeških vrednotah in njihovem razvrednotenju. Po drugi strani se lahko vživimo v agonijo, ki vlada tik pred koncem sveta, in v prežeče ozračje, saj nad planetom vseeno bdi že nekaj živega, kar ima hkrati tudi uničujočo moč: Sonce. Lovec oblakov je premiero doživel na 12. festivalu slovenskega filma v Portorožu, kjer je režiser Miha Knific prejel dve vesni.
(Lovec oblakov - Slovenija, 2009; igrajo: Boris Cavazza, Sebastijan Cavazza, Emil Cerar, Elena Pečarič, Wale Ojo, Katarina Čas, Grega Skočir, Marjan Baloh; režija: Miha Knific)
21.15 TVS 2
Lornin molk
DRAMA Mlada Albanka si v Belgiji skuša uresničiti sanje in se pri tem zaplete v tvegane posle.
30-letna Albanka Lorna (Arta Dobroshi) se je v upanju na boljše življenje preselila v Belgijo. Da bi dobila državljanstvo, se je s posredovanjem prebrisanega taksista Fabia (Fabrizio Rongione) poročila z narkomanom Claudyjem (Jeremie Renier). Ta je v zameno za poroko dobil plačilo, a kljub temu od Lorne neprestano zahteva denar za mamila. Lornin partner Sokol (Alban Ukaj) je prav tako priseljenec iz Albanije in z Lorno sanjata o odprtju okrepčevalnice, za kar pa zaenkrat nimata dovolj denarja. Fabio, ki se bolj kot z vožnjo taksija ukvarja z nelegalnimi posli, medtem skuje nov načrt: Lorna, ki ima zdaj belgijsko državljanstvo, naj bi se za dobro plačilo poročila z ruskim tihotapcem cigaret Andreijem (Anton Yakovlev), ki bi na vsak način rad dobil evropski potni list. Težava je le v tem, da Lorninemu formalnemu možu Claudyju niti na misel na pade, da bi privolil v ločitev. Fabio v tem ne vidi posebne ovire, Lorna pa se mora odločiti, če res hoče biti del tveganega načrta.
(Le silence de Lorna - koprodukcija, 2008; igrajo: Arta Dobroshi, Jeremie Rebnier, Fabrizio Rongione, Alban Ukaj, Anton Yakovlev; režija: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
23.35 TVS 1
Izgubljeni posnetki druge svetovne vojne
DOKUMENTARNA SERIJA Ekskluzivni posnetki s pripovedovalcem, igralcem Garyjem Sinisom; Mrak pade, 1. del
Ustvarjalci serije so se dokopali do neverjetnih 3000 ur še nikoli prej videnih posnetkov, ki so jih posneli med drugo svetovno vojno. Spremljamo zgodbe ljudi - vojakov, reporterjev in medicinskega osebja, ki so delovali na frontah v Pacifiku, Afriki in Evropi. Šest od nastopajočih vojnih veteranov, ki so še živi, so v oddaji oživili spomine na te težke čase.
V prvi epizodi spoznamo Avstrijca Jacka Wernerja, ki je migriral v ZDA, nato pa se je odločil, da se bo priglasil v vojsko in se spopadel s Hitlerjem. Reporter Richard Tregaskis pristane v Guadalcanalu, Charlesa Scheffela pa pošljejo na sever Afrike.