Revija stop
Televizija

TV celovečerec Britev

Stop
1. 9. 2010, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

TV Slovenija je pričela s snemanjem novega televizijskega celovečerca Britev režiserja Jurija Pervajneta. Scenarij je po svojem romanu Neizstreljeni naboj napisal Damijan Šinigoj.

TV Slovenija je pričela s snemanjem novega televizijskega celovečerca Britev režiserja Jurija Pervajneta. Scenarij je po svojem romanu Neizstreljeni naboj napisal Damijan Šinigoj.

 

Scenarij za film je bil izbran na javnem razpisu, ki ga je Televizija Slovenija razpisala ob  20. obletnici osamosvojitve Slovenije. Snemanje naj bi trajalo 33 dni, na lokacijah v Ljubljani in okolici, v vojašnicah Postojna in Bohinjska Bela ter na streliščih Poček in Bloška polica, kjer bodo posneli prizore vojaških spopadov.

Med snemanjem bo uporabljeno veliko pirotehnike, dodani pa bodo tudi posebni efekti.

 

Zgodba filma Britev skozi prizmo izkušenj dveh slovenskih fantov, ki ta čas služita vojaški rok, spregovori o dogodkih neposredno pred osamosvojitveno vojno in med njo. Junaka filma sta v enoti JLA, sredi ključnih dogodkov pa se znajdeta na različnih straneh; enemu je uspelo prebegniti na stran slovenskih teritorialcev, drugi  je ostal v enoti JLA. Ko se spopad zaostri na življenje ali smrt, postaneta neposredna nasprotnika.

 

Film Britev dinamično povezuje prizore, ki so del dejanskega dogajanja, z doživljajskim svetom junakov filma in z izrisom okolja, v katerem delujeta.  Težišče je v osebnih zgodbah, ki so posledice objektivnega dogajanja; film ni »agitka«, temveč  dramatična zgodba o ljudeh, vrženih v usodni zgodovinski čas. Je delo, ki skozi osebni pogled pokaže na dogodke in človeške usode, povezane z osamosvojitveno vojno, spregovori tako o razmerah in okoliščinah dogajanja kot tudi o tragiki vojne. 
 
Čeprav se vrača samo 20 let v preteklost, je to kostumski film, saj so se v tem času spremenile tako uniforme kot tudi civilna oblačila. Povsem se je spremenila oprema vojakov, drugačna so tehnična sredstva. Sodelovanje s Slovensko vojsko in MORS je pri tem filmu zato ključnega pomena. Na pomoč so priskočili pri vojaški kostumografiji, za potrebe snemanja filma pa so odstopili tudi posebne lokacije in priskrbeli vojaška vozila, orožje in strelivo. Izdatno so pomagali tudi pri usposabljanju igralcev v osnovnih vojaških znanjih, ki jih zahteva vsebina filma.

 

Film, ki uprizarja zgodbo dveh nabornikov JLA, zahteva mlade igralce, zato so glavne vloge zaupali diplomantom in študentom 4. letnika Akademije za gledališče, radio, film in televizijo.  Med glavnimi igralci so tako Miha Rodman, Žiga Udir, Jure Kopušar, Blaž setnikar, Vito Weis, Anja Drnovšek, Gregor Čušin in Judita Zidar.

 

Revija Stop