Revija stop
Televizija

6 dejstev o legendarnih faraonih

7. 4. 2025, 19.09
Posodobljeno: 7. 4. 2025, 19.17
Deli članek:

Egiptu je več kot 3.000 let vladalo od 170 do 190 faraonov. Številni so že zdavnaj pozabljeni, vendar so nekateri postali tako slavni, da legende o njih živijo še danes.

Viasat History.
Nekateri faraoni so postali legendarni in vplivajo na naš pogled na zgodovino še danes.

Faraoni: Veličastnejši od piramid je nova šestdelna serija, ki bo premierno predvajana od ponedeljka, 7. aprila, ob 22.00 na programu Viasat History.

Viasat History.
Egipčanske piramide spadajo med največje in najbolj občudovane zgodovinske dosežke človeštva.

Serija odstira tančico šestih legendarnih egipčanskih vladarjev: Džoserja, Khufuja, Ramzesa II. in III., Aleksandra Velikega in seveda Kleopatre. V njej so uporabljene nove raziskave, izvirne grafike in vpogledi strokovnjakov. V tem članku smo zbrali nekaj zanimivih dejstev o teh šestih legendah, ki so bile v resnici veličastnejše od piramid.

Viasat History.
Stari Egipčani so prvi gradili velike spomenike iz kamna, ki obstajajo še danes.

Ti faraoni so bili prave legende. Nekateri so zasloveli s svojimi osvajanji, drugi so za seboj pustili osupljivo dediščino, nekateri pa so se v zgodovino zapisali z načinom, na katerega so umrli. Vsem pa je skupno, da so se njihove zgodbe ohranile več stoletij in dajejo veličastnim egiptovskim piramidam še več globine in pomena.

1. Džoser je bil prvi vladar v Egiptu, ki je dal zgraditi piramido

Džoserjeva vladavina je bila kratka, vendar si je zagotovil mesto v zgodovini, saj je bil prvi faraon, ki si je dal zgraditi piramido. To je bila stopničasta piramida v Sakkari, ki so jo zgradili v šestih stopnjah in je obsegala 15 hektarjev površine. Dokončali so jo v 19 letih, zato je Džoser verjetno živel dovolj dolgo, da je videl končno strukturo. Šlo je za pokopališki kompleks, hkrati pa je tudi predstavljal moč, ki je bila vidna na kilometre daleč. Džoser je imel ambiciozno vizijo, vendar jo je lahko uresničil le s pomočjo svoje desne roke Imhotepa, ki je bil duhovnik in arhitekt, nekakšen Da Vinci svojega časa. Njegova zamisel je bila zgraditi kamnito piramido – prvi spomenik na svetu iz tega materiala, ki stoji še danes in ki je služil kot zgled generacijam faraonov.

Viasat History.
Faraoni

2. Aristotel je bil učitelj Aleksandra Velikega

Aleksander Veliki je bil eden največjih vojskovodij, kar jih pozna svet. V trinajstih letih vladanja je makedonski kralj osvojil Grčijo in Perzijo ter osvojil celo Egipt. Njegov oče Filip II. mu je utrl pot, saj je Makedonijo ustrojil tako, da se je iz obrobnega kraljestva razvila v vojaško velesilo. Reformiral je vojsko, razvil falango, pehotno formacijo, ki se je izkazala za skoraj nepremagljivo, in vzgojil svojega sina, ki naj bi nekoč prevzel prestol po njem. Aleksander se je moral izuriti v vojskovanju ter se učiti literature, zgodovine, filozofije in algebre. Filip II. je sinu omogočil množico učiteljev, med katerimi je bil tudi Aristotel, ki je pozneje postal eden največjih antičnih filozofov. Aristotelov dom in mesto je porušila prav makedonska vojska. Filip je Aristotelu obljubil, da bo njegovo mesto obnovil, če bo svoje znanje prenesel na Aleksandra, ki je bil zaradi učiteljevega vpliva vse življenje naklonjen filozofskim naukom.

Viasat History.
Obstajajo miti, ki pogosto zasenčijo resnične zgodovinske dogodke.

3. Ramzes II. je imel več kot 100 otrok

Ramzes je bil izjemen general, pa tudi velik politik, ki je sklenil prvo mednarodno mirovno pogodbo. Razglasil se je za boga in živel zelo aktivno ljubezensko življenje. Imel je sedem velikih kraljevih žena – ena od njih je bila legendarna Nefertiti – in več kot dvesto konkubin. Ramzes je spočel približno 100 otrok, po nekaterih podatkih pa celo več kot 150. Številne je preživel, na koncu pa ga je nasledil njegov trinajsti sin.

4. Khufu je zgradil največjo piramido na svetu

Viasat History.
Egiptu je v več kot 3000 letih vladalo skoraj 200 faraonov.

O Khufuu je malo znanega, saj se o njegovem vladanju niso ohranili zapisi za prihodnje generacije. Khufujev oče je bil prvi človek po Džoserju, ki je dokončal piramido, in je zgradil kar tri piramide. Njegov sin se je od njega naučil, kako namesto stopničaste zgraditi piramido z gladkimi stranicami. In zgradil je največjo piramido, veliko piramido v Gizi. To je eno od sedmih čudes sveta, ki stoji še danes in jo je mogoče videti tudi iz vesolja. Khufu je za svoj pogrebni spomenik izbral naravno planoto, tako da je bil viden več kilometrov. Piramida je visoka 146 metrov, njena prostornina znaša 26 milijonov kubičnih metrov in je bila skoraj štiri tisočletja najvišja zgradba na svetu. Za gradnjo piramide je bilo potrebnih toliko kamnov, da je Khufu celo lastno hčer prisilil v prostitucijo, da je dobil dovolj denarja za nakup surovin. Gradnja je trajala 27 let, danes pa jo vsako leto obišče 110.000 ljudi, ki občudujejo njeno veličino.

5. Mnogi verjamejo, da se je Kleopatra ubila s strupeno kačo, ampak ali je to res?

Kleopatra in njen mož Marko Antonij sta po porazu v bitki proti rimskemu guvernerju Oktavijanu storila samomor. Po takratnih zapisih naj bi se Kleopatra ubila tako, da jo je v roko ali prsi pičila kača, vendar je celo Kleopatrin kronist Plutarh priznal, da o njeni smrti obstajajo različna mnenja. Ker je bila Kleopatra dobra v kemiji, se je verjetno ubila s smrtonosnim strupom in ne z dramatičnim in bolečim kačjim pikom, ki je pogosto opisan v literaturi.

Viasat History.
Faraoni

6. Ramzesa III. sta poskušala ubiti ena od žena in njegov lastni sin

Glede na analizo njegove mumije je Ramzes III – eden zadnjih velikih egiptovskih faraonov – umorjen s prerezanim grlom. A kdo ga je umoril? Ob koncu njegovega vladanja je ena od njegovih manj znanih kraljic, Tiyi, skovala zaroto proti njemu. Njen načrt je bil preprost: če bi Ramzes umrl, bi Tijin sin, princ Pentawer, postal faraon, tisti, ki so pomagali pri izvedbi atentata, pa bi bili nagrajeni. Pri tem si je priskrbela pomoč mnogih, ne le iz faraonovega harema, temveč tudi vplivnih generalov in duhovnikov. Čeprav je atentat uspel, je bila zarota razkrita, storilcem pa so sodili in jih obsodili, kar je zapisano v enem prvih dokumentiranih sodnih procesov v zgodovini. Za krive je bilo spoznanih 28 ljudi, med njimi so bili tisti, ki so mu nosili pijačo, uslužbenci in tudi visoki častniki. Nekatere so usmrtili, druge prisilili k samomoru, tretjim pa odrezali nosove in ušesa. Ni znano, kaj se je zgodilo s Tijijem, vendar pa naj bi bil Pentawer prisiljen v samomor, njegovo mumijo pa so položili v neoznačen sarkofag in jo pokopali v nečastnih pogojih.

Revija Stop