Razumeti film Louisa Giannettija, profesorja filmskih študij in literature na univerzi Case Western Reserve v Clevelandu, je izvirno delo s področja filmske publicistike in pedagogike. Prva izdaja je izšla leta 1972, zadnja, enajsta, je izšla tudi v slovenščini. Knjiga bralcu ponuja celosten pregled filmske umetnosti – od različnih vidikov ustvarjanja in analize filmov do kritike in recepcije. Razdeljena je na dvanajst poglavij (snemanje, mizanscena, gibanje, montaža, zvok, igra, film in gledališče, zgodba, pisanje, ideologija, kritika in sinteza: Državljan Kane). Avtor podrobno razloži in obdela vsak posamezni element ter pisanje podkrepi s praktičnimi in teoretičnimi primeri iz filmov. Slovenska izdaja je skrbno urejena in jo odlikujejo še kazalo filmskih naslovov, stvarno in imensko kazalo.
Angleški režiser Mike Figgis (Nevihtni ponedeljek, Policaj pod nadzorom, Zbogom Las Vegas, Časovna koda, Izguba seksualne nedolžnosti, Gospodična Julija) je napisal filmski priročnik Kako narediti film z digitalno fotografijo. Figgis bralcu ponuja natančne napotke, kako korak za korakom uporabiti digitalno tehnologijo za snemanje filmov, o tem dovolj nazorno govorijo naslovi posameznih poglavij: kako izbrati orožje in ga vzljubiti; izleti v super 8, 16-mm, super 16 in HI-8; prilagojene kamere, video estetika; predprodukcija, prvi del: proračun; predprodukcija, drugi del: lokacija; osvetlitev; gibanje kamere; delo z igralci; postprodukcija; glasba; distribucija in epilog.
Figgisov priročnik ima precejšnjo uporabno težo, saj je avtor tudi sam preskusil vso tehnologijo in zakonitosti filmskega ustvarjanja z digitalno kamero. Naj spomnimo, da je že leta 2000 Figgis razburil filmski svet z eksperimentalnim filmom Časovna koda (Timecode), ki se dogaja istočasno na več krajih, zanj pa je uspel pridobiti tako slavne zvezdnike, kot so Salma Hayek, Holly Hunter, Saffron Burrows, Kyle MacLachlan in Danny Huston.
Zadnjo, tretjo knjigo Gledalec/Bralec z letošnjo letnico izida, je spisal urednik založbe UMco, mag. Samo Rugelj. Gre za sistematizirana in urejena zbrana dela, ki jih je avtor priobčil v zadnjih dveh letih v slovenskih medijih. Založnika, Staš Ravter, direktor Slovenske kinoteke, in Samo Rugelj sta ob predstavitvi treh knjig najavila tudi pripravljenost, da skupaj izdata prevod kapitalnega dela Zgodovina filma.