Letošnja evrovizijska sezona se je sicer začela 1. septembra 2024, končala pa se bo z velikim finalom, ki se bo zgodil 17. maja v dvorani St. Jakobshalle.
Na tokratnem tekmovanju sodeluje 37 držav, med njimi je tudi Slovenija. Kot je že v navadi, bo vse skupaj razdeljeno na tri odmevne glasbene večere – prvi in drugi predizbor, ki bosta na sporedu 13. in 15. maja, ter veliki finale, kjer bomo slišali 26 najboljših držav. Bo Slovenija med njimi? Napovedi niso najbolj optimistične, tako da bo vse še kako odvisno od nastopa Klemna Slakonje (How Much Time Do We Have Left), ki bo podoben tistemu, kar smo videli na Emi 2025.
Prvi predizbor
V prvem predizboru se bo poleg Slovenije, ki jo čaka huda konkurenca, predstavilo še 14 držav: Švedska (KAJ – Bara bada bastu), Ukrajina (Ziferblat – Bird of Pray), Islandija (Væb – Roa), Estonija (Tommy Cash – Espresso Macchiato), Poljska (Justyna Steczkowska – Gaja), Portugalska (Napa – Deslocado), Nizozemska (Claude – C'est la vie), Azerbajdžan (Mamagama – Run with U), Albanija (Shkodra Elektronike – Zjerm), San Marino (Gabry Ponte – Tutta l'Italia), Belgija (Red Sebastian – Strobe Lights), Ciper (Theo Evan – Shh), Hrvaška (Marko Bošnjak – Poison Cake) in Norveška (Kyle Alessandro – Lighter). V veliki finale se bo izključno po mnenju ljudstva uvrstilo najboljših deset. V tem predizboru bodo glasovale še Italija, Španija in Švica, ki že imajo zagotovljena mesta v finalu.
Drugi predizbor
V drugem predizboru se bo predstavilo 16 držav: Avstrija (JJ – Wasted Love), Litva (Katarsis – Tavo akys), Armenija (Parg – Survivor), Črna gora (Nina Žižić – Dobrodošli), Grčija (Klavdia – Asteromata), Irska (Emmy – Laika Party), Avstralija (Go-Jo – Milkshake Man), Latvija (Tautumeitas – Bur man laimi), Češka (Adonxs – Kiss Kiss Goodbye), Izrael (Yuval Raphael – New Day Will Rise), Malta (Miriana Conte – Serving), Finska (Erika Vikman – Ich komme), Danska (Sissal – Hallucination), Luksemburg (Laura Thorn – La poupée monte le son), Gruzija (Mariam Shangelia – Freedom) in Srbija (Princ – Mila). Tudi tukaj se bo v veliki finale izključno po mnenju ljudstva uvrstilo najboljših deset. V tem predizboru bodo glasovale še Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki že imajo kot članice družine velikih pet zagotovljeno mesto v finalu.
Veliki finale
V finalu bomo torej slišali 26 najboljših pesmi. Sistem izbiranja nove evrovizijske skladbe bistvenih sprememb ne bo doživel, tako da bo usoda pesmi v rokah ljudstva in strokovnih komisij, v razmerju 50:50. Razvpite stavnice na prvih pet položajev postavljajo Švedsko, Avstrijo, Izrael, Francijo in Nizozemsko. Slovenija se vrti okrog 28. mesta (izmed 37 držav), za nami zaostajata celo Srbija in Hrvaška, ki sta skupaj s Črno goro na dnu stavnic.
Kdo so letošnji predstavniki?
V dvorani St. Jakobshalle, kjer bo potekal letošnji izbor, se pričakuje pravi glasbeni spektakel, za katerega se zdi, da bo imel (znova) več poudarka na šovu. To nakazujejo tudi pesmi in njihovi predstavniki. Nekateri med njimi so namreč že zdaj v središču pozornosti.
Začnimo kar pri naših južnih sosedih, pri katerih buri duhove njihov predstavnik Marko Bošnjak, ki je po Dori odkrito in javno priznal, da je gej. Na družbenih omrežjih zaradi tega priznanja poteka pravi »masaker« oziroma linč, ki smo ga že videli pri nas, ko so denimo leta 2002 slavile Sestre. Naši zahodni sosedje so besni na estonskega predstavnika Tommyja Casha, ki se v svoji sicer simpatični skladbi Espresso Macchiato dotika besed, kot so špageti, »amore« in »mafioso«. Številni Italijani so zaradi besedila pesmi, ki je sicer mešanica nepravilne italijanščine in angleščine, ogorčeni. Nekateri politiki pa so prepričani, da gre v tem primeru za žalitev Italije, zato pri zvezi EBU zahtevajo izključitev.
No, britanski BBC se je prav tako pritožil na EBU, in sicer v povezavi s predstavnico Malte. Miriana Conte je bila izbrana s skladbo Kant, kar po malteško pomeni petje. Toda ker fonetično beseda »kant« spominja na angleško psovko, je Velika Britanija zahtevala, da se besedilo pesmi spremeni. Malteški minister za kulturo Owen Bonnici je vse skupaj označil za »cenzuro umetnosti«, na koncu pa so na Malti vendarle spremenili besedilo, osvežena pesem pa je dobila naslov Serving.
Pred nekaj dnevi je bilo precej živahno na Švedskem, kjer je na veliko presenečenje s skladbo Bara bada bastu (Samo pojdi v savno) slavila skupina Kaj, ki pripada švedsko govoreči manjšini na Finskem. Tričlanska zasedba, ki na odru prepleta komedijo in glasbo, je namreč s skladbo, zapeto v švedščini, premagala velika favorita Månsa Zelmerlöwa, ki je na Evroviziji slavil leta 2015.
Za konec je tukaj še lani izžvižgani Izrael, ki bo tudi letos sodeloval na Evroviziji. Izraelci so tokrat izbrali pevko Juval Raphael, ki je oktobra 2023 preživela napad palestinskega islamističnega gibanja Hamas na glasbeni festival Nova. Štiriindvajsetletna pevka se bo v Baslu predstavila s skladbo New Day Will Rise, ki jo stavnice uvrščajo med letošnjih najboljših pet.
No, katera skladba bo dejanska najboljša na že 69. izboru za Pesem Evrovizije, bo znano čez slaba dva meseca. Glede na to, da ima ta glasbeni festival vsako leto manj povezav z glasbo, se utegne res zgoditi, da se bomo prihodnje leto selili na sever. Morda celo na Finsko, ki ji zveza EBU očita, da ima njihova predstavnica Erika Vikman preveč vulgaren nastop, zato mora spremeniti svojo koreografijo in še kostum. Kaj pa pesem? Pesem? Evrovizija je zadnja leta vse bolj en velik šov, ki ima vse manj povezav z glasbo ...