Revija stop
Glasba

Tovrstni festivali so zelo pomembni za razvoj slovenske tamburaške glasbe

A. M.
22. 4. 2025, 08.00
Deli članek:

V Kulturnem domu Moravče se je zgodil 43. Festival tamburašev in mandolinistov Slovenije, eden najpomembnejših glasbenih dogodkov v Sloveniji.

Arhiv JSKD
Tamburjaši iz Vipave delujejo od leta 2008.

Na festivalu so se predstavili vrhunski tamburaški orkestri iz Slovenije in tujine, ki so se pomerili v tekmovalnem delu in predstavili v revijalnem delu.

Arhiv JSKD
Tamburaški orkester Šmartno se je poleg obvezne skladbe Aldebaran predstavil še s skladbama Sunčane ravni in Valse triste.

Nagrajenci

Zlate plakete s pohvalo so prejeli Tamburaški orkester Glasbenega društva Tamburjaši, Kulturno društvo Tamburaški orkester Šmartno in Kulturno-umetniško društvo Dobreč Dragatuš. Zlato plaketo je prejel Tamburaški orkester KUD Majšperk, srebrni plaketi pa Viniški tamburaši in Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče. Tamburjaši iz Vipave delujejo od leta 2008. Njihov repertoar zajema originalne tamburaške skladbe, priredbe slovenskih ljudskih pesmi in plesov ter klasičnih, popularnih in dalmatinskih skladb. Lani je umetniško vodstvo orkestra prevzel Karim Zajec, diplomirani glasbenik dirigent. Tamburaški orkester Šmartno se je poleg obvezne skladbe Aldebaran predstavil še s skladbama Sunčane ravni in Valse triste. Orkester Kulturno-umetniškega društva Dobreč Dragatuš se je na letošnjem tekmovanju predstavil s skladbami Gnosijaza, Aldebaran in Ciganska rapsodija. Vsaka izmed skladb prinaša svoj karakter in energijo – od sodobnih, dinamičnih ritmov do čustvene globine in tradicionalnih melodičnih linij. Tamburaški orkester KUD Majšperk pa se je ob obvezni skladbi predstavil s skladbama Šostakovičev Valček št. 2 in Kozaška uspavanka.

Arhiv JSKD
Orkester Kulturno-umetniškega društva Dobreč Dragatuš se je na letošnjem tekmovanju predstavil s skladbami Gnosijaza, Aldebaran in Ciganska rapsodija.

Posebni gost na koncertu

Kot posebni gost v tekmovalnem delu je nastopil Tamburaški orkester Društva »Gaj« Zagreb pod vodstvom Krešimirja Račića. V revijalnem delu so nastopili Tamburaški orkester Danica pod vodstvom Uroša Trebižana, Tamburaški orkester Glasbene šole Črnomelj pod vodstvom Antona Grahka in Kulturno društvo Vipavski tamburaši pod taktirko Polone Praček. Vse nastope je spremljala strokovna žirija v sestavi Gregor Zagorc, Marko Blašković (Hrvaška) in Kristian Mirnyj (Ukrajina-Slovenija). Komisija je podelila tudi posebno nagrado žirije za najbolje izvedeno obvezno skladbo Helene Vidic Lesjak Aldebaran, ki jo je prejel Tamburaški orkester Šmartno.

Arhiv JSKD
Tamburaški orkester KUD Majšperk se je ob obvezni skladbi predstavil s skladbama Šostakovičev Valček št. 2 in Kozaška uspavanka.

Tamburaška glasba

»Tovrstni festivali so zelo pomembni za razvoj slovenske tamburaške glasbe, saj se na ta način popularizira tamburaštvo, ki je na slovenskih tleh prisotno več kot 130 let. Tamburica ni več zgolj ljudsko glasbilo, temveč je inštrument, ki se na glasbenih akademijah že kosa z drugimi simfoničnimi inštrumenti, kar govori o tem, da gre za virtuozen inštrument, s katerim lahko dosežemo najzahtevnejše interpretacije,« je o slovenskem tamburaštvu povedal Gregor Zagorc, sicer skladatelj prve tamburaške opere na svetu in nekdanji vodja tamburaškega orkestra Dobreč. Dogodek je obiskovalcem ponudil edinstveno priložnost za uživanje v vrhunski glasbeni interpretaciji, ki povezuje tradicijo in sodobne glasbene vplive. 

Revija Stop