Revija stop
One/oni

Obnovljena Plečnikova hiša

STA
24. 9. 2015, 08.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V Trnovem so odprli prenovljeno hišo arhitekta Jožeta Plečnika.

Arhiv Svet24

V Trnovem so odprli prenovljeno hišo arhitekta Jožeta Plečnika. Hišo, v kateri je, kot je dejala ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, sloviti arhitekt razmišljal in ustvarjal novo podobo Ljubljane, ki jo je s svojimi arhitekturnimi mojstrovinami iz razmeroma majhnega glavnega mesta Kranjske dežele povzdignil v narodno prestolnico.

Ta se lahko po ministričinih besedah brez sramu postavi ob bok drugim zgodovinsko in arhitekturno pomembnim evropskim mestom.

Ministrica je v nagovoru spomnila, da sta Slovenija in Češka pod naslovom Brezčasna humanistična arhitektura Jožeta Plečnika v Ljubljani in v Pragi januarja na Centru za svetovno dediščino v Parizu uspešno vložili besedilo projekta nominacije Plečnikovih stavbnih in urbanističnih del za vpis na poskusni Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine. Tudi s to nominacijo po njenem prepričanju Plečnik postaja vse bolj pomembna blagovna znamka Ljubljane in celotne Slovenije.

Izrazila je veselje, da bodo v Plečnikovi hiši našli prostor tudi andragoško-pedagoški programi, preko katerih bodo lahko tako mladi kot starejši spoznavali Plečnika in ob njegovem delu razvijali čut za umetnost, estetiko, kulturo in za pozitiven odnos do naše kulturne dediščine.

Blaž Peršin, direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljane, ki od leta 2010 upravljajo Plečnikovo hišo, je Plečnika označil kot ikono Ljubljane. Ta brez Plečnika ne bi bila to, kar je. Kot je dejal, je v Evropi veliko mest, ki nosijo v sebi različne elemente in vsebine antične, srednjeveške, secesijske ali modernistične arhitekturne zgodovine, vendar je Plečnikova Ljubljana edinstvena. Zaradi njegovih arhitekturnih posegov se razlikuje od drugih podobnih srednjeevropskih mest. Njegov neizbrisni pečat ji je razprl možnost, da je drugačna.

Projekt celovite prenove hiše od dokumentacije do muzejska predstavitve je, kot je na novinarski konferenci povedala vodja projekta prenove Jerneja Batič z oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana, potekal osem let. Vrednost celotnega projekta je 2,26 milijona evrov, pri čemer so pridobili sofinanciranje projekta iz evropskega sklada za regionalni razvoj v višini 1,12 milijona evrov.

Arhitektov nekdanji dom z avtentično ohranjenimi bivalnimi prostori in osebnimi predmeti po prenovi dopolnjujejo nova razstava o Plečnikovem življenju in delu, vzpostavljen je nov študijski center ter urejeni prostori za občasne razstave in predstavitveno-izobraževalne programe.

Revija Stop