Revija stop
One/oni

Lennonov duh še živi

M.K.
3. 12. 2015, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

»Od igranja kitare nikoli ne boš mogel živeti!«

Osmega decembra pred 35 leti je neuravnovešeni Mark Chapman na pragu stavbe Dakota v New Yorku s štirimi streli v hrbet v mit ponesel Johna Lennona, glasnika generacij, enega največjih in najpomembnejših glasbenikov vseh časov.

Neprilagojen

John Lennon se je rodil v britanskem Liverpoolu 9. oktobra 1940. Zaradi nesoglasij med starši o skrbništvu je večino časa preživel s stricem in teto. Prek matere je spoznal rock'n'roll: »Potrebovali smo nekaj jasnega in glasnega, kar je razbilo neusmiljenost in represijo, ki smo je bili deležni kot otroci.« Odsotnost očeta, življenje s teto in stricem, nato pa leta 1958 še materina smrt so vplivali na Lennonovo nekonformistično osebnost, zaradi katere je bil kasneje izključen iz umetnostne šole v Liverpoolu, kamor se je zaradi problematičnega vedenja že vpisal s težavo.

Od zabavljača do aktivista

V zgodnjem obdobju Beatlov se, kakor tudi preostali trije člani, Lennon ni izrekal o politiki, čeprav nikoli ni bil apolitičen. Njihova besedila so bila relativno generična, večinoma so peli o ljubezni, in dokler so bolj ali manj le imitirali svoje glasbene vzornike, niso odsevala tedanjih družbenih napetosti.

Najbrž je leta 1965 njihova politična neopredeljenost, spodbujal jo je predvsem menedžer Brian Epstein, ki ni želel, da bi si s kontroverznimi izjavami zaprli pot k uspehu, pripomogla k odločitvi kraljice, da Beatlom podeli odlikovanje MBE. Lennon je kasneje izjavil, da je uradno pismo zabrisal med preostalo pošto oboževalcev, saj ni vedel, kaj MBE sploh je. Prvi resnejši politični zaplet pa se je zgodil leto kasneje z Lennonovo izjavo »Krščanstvo bo propadlo – Beatli so bolj popularni od Jezusa«, ki je predvsem v ZDA sprožila pravo histerijo, sežiganje plošč Beatlov, grožnje kukluksklana in kaos, kjerkoli so se pojavili. Leta 1966 so se zaradi vseh prej naštetih vzrokov poslovili od odrov in preselili v snemalne studie Abbey Road.

Več najdete v novi številki revije Vklop!

Revija Stop