Drugega aprila v Cankarjev dom prihaja plesni ansambel MN Dance Company s predstavo Prometej. Prometej, titan in grški bog ognja, stvarnik človeka iz gline, je ljudem prinesel ogenj ter še mnoge druge stvari, ki so bile do takrat v lasti izključno bogovom na Olimpu, zato ga je Zevs kaznoval in ga obsodil na večne muke. V uprizoritvi koreografa Michal Rynia in Nastja Bremec Rynia s plesnim ansamblom raziskujeta vstopne točke človeštva v napredek, svobodo, in izstopne točke tega istega, človeške tegobe, nesrečo, obup, kot posledico nepremišljenih in objestnih dejanj.
Zakaj sta izbrala ravno Prometeja, kaj vaju tako fascinira pri njem?
Nastja: Grška mitologija naju že od nekdaj navdihuje, z Orfejem in Evridiko sva se ukvarjala v predstavi Mit, z Minotavrom v Labirintu, z Ikarom v Ikarusu, v tej predstavi pa sva se s Prometejem.
Michal: Prometej je del najinega projekta Brezmejno telo, ki ga raziskujeva v okviru Evropske prestolnico kulture GO! 2025. Prometej je s tem, ko je prinesel ogenj človeštvu, prinesel tudi napredek in znanje, posledično pa tudi pandorino skrinjico, ki nosi v sebi uničenje in nazadovanje. Za Prometeja sva se odločila, ker sva se spraševala, kdo bi lahko bil v današnjem svetu Prometej in kaj se bo zgodilo z napredkom človeštva ter umetno inteligenco v današnjem svetu.
Glasbo za predstavo sta ustvarila Sebastien Bal in Mateja Starič. Kako običajno poteka sodelovanje med glasbenim in plesnim delom oziroma, kako je bilo v konkretnem primeru?
Nastja: Z Matejo Starič sva sodelovala pri že kar nekaj predstavah in tudi filmih, tako da smo utečena ekipa. Najprej ji predstaviva vsebinski koncept predstave in najine idejne oziroma konceptualne točke, ki bi ji prišle prav pri ustvarjanju glasbe, potem pa delujemo prek videoposnetkov in na skupnih vajah. Enako je bilo pri Prometeju, le da se nam je tokrat kot ustvarjalec glasbe poleg Mateje pridružil še Sebastien Bal.
Tokrat ne plešete samo na posneto glasbo, ampak jo na odru v živo izvaja tudi godalni kvartet Ensemble Dissonance v sestavi: Klemen Bračko, Jelena Ždrale, Klemen Hvala, Deyan Muc in Jelena Pejić. Kako to, da ste se odločila za to?
Nastja: Že dlje časa sva imela idejo za godalni kvartet, po pogovoru z Matejo pa se nama je zdelo smiselno to izpeljati prav v tej predstavi, saj sva takoj vedela, da bo to ustvarilo zanimiv kontrast. Tako nas na odru spremlja Ensemble Dissonance, ki igra posebej za to predstavo ustvarjeno glasbo Sebastiena Bala, Mateja pa je avtorica elektronske glasbene podlage, ki je vnaprej posneta. Plesati ob živi glasbeni spremljavi je seveda nekaj čisto drugega. Da ti posebno energijo.
Tudi glasba oziroma instrumenti so zelo pomemben izum. Brez katerega pa si vidva ne znata (več) predstavljati življenja?
Michal: Veliko izumov nam je postalo tako vsakdanjih, da se niti ne zavedamo, kako bi bilo brez njih. Težko bi kateregakoli izpostavil.
Nastja: Jaz si ga ne predstavljam brez elektrike.
Michal: Tudi brez tople vode, kajne? Nastja se namreč ne bi mogla prhati z mrzlo vodo.
Nastja: On se lahko, jaz pa se ne morem. Meni je že mlačna premrzla.
Brez katerega izuma bi lahko mirno živela?
Michal: Brez avta. Midva namreč ne voziva.
Nastja: Res je, a potem naju morajo drugi voziti. V vsakem primeru se morava peljati. Lahko bi živela brez interneta, a je tudi to dandanes skoraj nemogoče. Internet nama je po drugi strani v veliko pomoč pri delu in ne nazadnje pri najini prepoznavnosti.
Michal: Brez težav pa funkcionirava le z enim skupnim mobilnim telefonom.
Veliko lažje vama je verjetno tudi, odkar sodelujeta z GO! 2025? Kaj vama je to prineslo?
Nastja: Zaradi projekta Evropska prestolnica kulture GO! 2025 imamo lahko v Novi Gorici profesionalni plesni ansambel. To je bila najina dolgoletna želja in zdaj se je prav zaradi tega lahko uresničila. To nama ogromno pomeni, saj imava tako možnost kontinuirano ustvarjati z ekipo plesalcev in jo izoblikovati, ne pa da se po dveh mesecih vse skupaj konča ter gre vsak svojo pot. To se nama zdi zelo pomembno in nama bistveno olajša delo. Poleg finančne pomoči nama je odprlo tudi nove poti. Zaradi EPK smo namreč nastopili v Slovenski hiši na olimpijskih igrah v Parizu, bili smo tudi na promocijskih nastopih v Berlinu, Münchnu, Chemnitzu, na Madžarskem ...
Michal: Na neki način tudi midva s projektom Brezmejno telo pomagava pri promociji Evropske prestolnice kulture, tako s predstavami, ki sva jih ustvarjala v teh letih, odkar je Nova Gorica dobila naziv evropska prestolnica kulture – v tem obdobju sva producirala in ustvarila kar sedem predstav: Brezmejni triptih – Do lune in nazaj, Distanca, F-Lights, Brezmejni diptih – BorderLine, Perpetuum Mobile, Prometej –, kakor tudi z objavami na naših družbenih omrežjih. Tu so tudi naši kratki plesni filmi, ki so bili izbrani za sodelovanje na vidnejših mednarodnih festivalih plesnega filma v ZDA, Avstraliji, Indiji, Turčiji, Bolgariji, na Portugalskem ...
Čemu se posvečata zdaj?
Nastja: Zdaj se pripravljamo na našo julijsko premiero projekta Brezmejno telo. Vzporedno pa delava še manjše projekte. Ob obeležitvi Mednarodnega dneva plesa, 29. aprila, bomo organizirali en dogodek. Vsako leto sodelujeva s festivalom R.o.R v Novi Gorici, nastopila bova na modni reviji Mateje Benedetti ter organizirala in vodila najin že tradicionalni avgustovski desetdnevni mednarodni program sodobnega plesa. Medtem bomo posneli in ustvarili novi art plesni film, ki bo premierno predstavljen na našem septembrskem Večeru plesnih filmov na meji. Zagotovo pa bo v tem letu še kaj dodatnih, zdaj še nenačrtovanih aktivnosti.
Kaj rada počneta v prostem času?
Nastja: Kadar si vzameva prosti čas, sva dostikrat na kavču in pogledava kakšen dober film ali serijo. Rada hodiva tudi na dolge sprehode z najinim psičkom Olijem in se druživa s prijatelji.