Jure Godler je začel odkrivati svet, kjer se znanje meri v evrih, napetost pa v srčnih utripih. Seveda ne smemo pozabiti na pristen humor v odmerkih, ki ga zna servirati vedno radoveden mož, ki ga lahko ob petkih zvečer na Planet TV spremljamo v novih epizodah.
Kako je vodenje kviza Milijonar spremenilo vaše življenje, če sploh?!
Če bi rekel, da mi ga ni, bi lagal. Glede na to, da sem si tega vedno želel, je bila to uresničitev želje iz otroštva. Od leta 2020, ko sem začel voditi kviz, sem postal veliko bolj suveren pri zastavljanju vprašanj. Ljudi včasih zaslišujem kar na ulici. Zanima me, kje so bili in ali imajo alibi.
Kaj vas je v industriji televizijskih kvizov najbolj presenetilo, odkar ste leta 2020 prevzeli vodenje oddaje?
Presenetilo morda nič, sem pa navdušen nad vsemi novimi in starimi kvizi, ki so še vedno v obtoku. To samo dokazuje, da so dobri. Všeč so mi napeti koncepti, kakršna sta ne nazadnje Milijonar in predvsem Denar pada, ki sta ga pred kratkim prevzela David Urankar in Lara Medved.
Nam lahko razkrijete kakšen nepozaben trenutek iz oddaje, ki vam je ostal v spominu? Morda z VIP-gosti, ki so vsako sezono del Milijonarja?!
Takšnih trenutkov je veliko, moram priznati. Ne bom pa pozabil starejšega gospoda, ki je za mnenje voditelja povprašal pri nogometnem vprašanju. Treh od štirih nogometašev nisem znal niti prebrati pravilno, kaj šele pomagati mu.
Kako se pripravljate na vsako epizodo, imate kakšen poseben ritual?
Nič posebnega. Malo jočem v garderobi. Se zvijem v fetus položaj in sesam palec, potem pa počasi pride pogum, nato se oblečem in se odpravim proti studiu.
Kaj se vam zdi največji izziv pri vodenju te oddaje?
Dramaturgija napetosti. Ta je drugačna pri kvizu Milijonar v državah, kjer za glavno nagrado nimajo enega milijona evrov, in teh držav je ogromno, da ne bi kdo morda mislil, da smo edina država.
Kako nastajajo vprašanja za Milijonarja in ali imate pri tem kakšno vlogo?
Za vprašanji stoji naš vrli računalnik, do katerega nima nihče dostopa. Včasih celo sam sebi prepove dostop. Pri vprašanjih žal nimam nobene vloge in bolje je tako, ker bi spraševal neumnosti, kot »kaj počnete nocoj?«.
Mimogrede, kaj vse piše na ekranu pred vami, saj gledalci tega ne vidimo?
Na ekranu imam popolnoma enako grafiko kot tekmovalec pred menoj, se pravi drevo dobitkov in na sredini vprašanja. Edino, kar imam jaz več, je to, da se mi pokaže pravilen odgovor v trenutku, ko tekmovalec pove svojega zadnjega, pred tem pa ne.
Katera vrsta vprašanj se vam kot voditelju zdi najbolj zanimiva oziroma zahtevna?
Letnice. Teh človek ne more vedeti na pamet neomejeno. Zanimiva so mi seveda vsa vprašanja, ki niso z mojega področja in pri katerih se naučim kaj novega.
Vas je kdaj presenetila strategija ali uspešnost katerega od tekmovalcev?
Tudi to se zgodi. Želim si, da bi komu uspelo razviti strategijo, ki bi ga popeljala do glavne nagrade.
Menite, da kviz vpliva tudi na to, kako ljudje dojemajo bogastvo in denar?
Mislim, da je kviz Milijonar primarno zvest konceptu arene, v kateri se človek bojuje z računalnikom v napetem ozračju. To se mi zdi ključnega pomena in mislim, da je ravno zato še vedno popularen po vseh teh letih.
Če bi bili sami tekmovalec v oddaji, kako daleč mislite, da bi prišli?
Ne daleč. Premnogo je področij, na katera se ne spoznam. Zelo hitro bi porabil vse zasilne izhode in se poslovil. Morda do desetega vprašanja, če bi imel res srečo.
Kaj bi storili, če bi osvojili milijon evrov?
Kupil bi si devet kvadratnih metrov zazidljive parcele v Ljubljani.
Se je morda vaš pogled na denar kaj spremenil, odkar vodite oddajo, ki se vrti okoli velikih vsot?
Niti ne. Igra je igra. Je pa kviz lepa lekcija o naravi tveganja.
Kako ste vi in finance? Ste si na ti ali bolj na vi?
Sem takoj za Elonom Muskom. Neustavljivi magnat in umazani mogotec.
Glede na to, da ste tudi pisec romanov ... Kakšen zgodba bi nastala, če bi imela knjiga naslov Milijonar?
Šlo bi za romantično zgodbo iz nekih preteklih časov, ko je bilo milijon evrov še veliko denarja.