Shirley Jane Temple se je rodila 23. aprila 1928 v Santa Monici v Kaliforniji kot tretji otrok gospodinje Gertrude Temple in bančnega uslužbenca Georgea Templa. Predniki izhajajo iz Anglije, pa tudi Nizozemske in Nemčije. Njena mama je jo od čisto majhnih nog spodbujala k petju, plesu in igri. Pri štirih letih jo je v plesni šoli opazil igralski direktor Educational Pictures, Charles Lamont in jo povabil na avdicijo. Leta 1932 je postala del studia in nastopala v Baby Burleskah, 10-minutnih kratkih filmih, kjer so povzemali takratne filme in aktualne dogodke, v vlogah pa so bili otroci.
Velika mala zvezda
Shirley je postala glavna zvezda te filmske serije, Educational pa jo je »povzdignil« v 20-minutne komedije Veselje mladosti, njen obraz, ki so ga krasili kodrčki, pa se je pojavljal tudi na škatlah kosmičev. Studio jo je potem posodil Tower Productions za njihov prvi celovečerni film, Rdečelasi alibi (1932), naslednje leto pa so jo vzeli še pri Universalu, Paramountu in Warner Brosu.
Potem, ko si je ogledal enega od delov Veselje mladosti, je Foxov skladatelj Jay Gorney videl Shirley Temple med plesom v veži kina in jo prepoznal. Gorney je organiziral avdicijo za film Pošiljamo sonce (1934), Templova pa je dobila vlogo in pogodbo s tedensko plačo 150 dolarjev za dva tedna. Vloga v tem filmu je bila za malo dekletce prelomna. Njen filmski šarm je bil več kot očiten in pri Foxu so točno vedeli, kaj imajo in po prvih kadrih, plesu z Jamesom Dunnom, so jo z mamo poklicali v pisarno.
Obraz sreče in upanja
Prav v času okrevanja po Depresiji, je obraz Shirley Temple pomenil upanje in polnil srca ljudi s toplino. Mala je znala odpreti vsako srce. Še predsednik ZDA, Franklin D. Roosevelt, je bil navdušen: »Krasno je, da lahko ljudje za le 15 centov gredo v kino in gledajo smejoči se obraz otroka in pri tem pozabijo na težave.«
Konec 1933 je Fox z njo podaljšal pogodbo za eno leto, s plačo 150 dolarjev tedensko, kar je v današnjem denarju okoli 3500 dolarjev. Ne samo to, pogodba je imela možnost podaljšanja do sedem let, službo s 25 dolarji pa je kot stilistka in trenerka dobila tudi njena mama. Prinašamo sonce je doživel premiero maja 1934 in jo izstrelil med zvezde. Studio jo je takoj zatem postavil v film, Punčka, prikloni se (1934), njen tretji film pa je bil Bistre oči (1934), napisan prav zanjo.
Po treh filmih sta starša ugotovila, da ne zaslužijo dovolj, sploh, ker se je njen obraz pojavljal v najrazličnejših reklamah in na izdelkih, brez da bi za to dal kdo dovoljenje. Starša sta zato angažirala odvetnika, ki je dosegel, da so 18. julija 1934 pri Foxu plačo povišali na 1000 dolarjev tedensko (22.700 danes), mami pa pripisali še eno ničlo in še 15 tisoč bonusa za vsak posnet film. Tudi podjetja so morala od takrat naprej plačevati licenčnino. Shirley Temple je 1935 dobila tudi posebnega malega Oskarja za otroško igro.
Polna trideseta
Število filmov je vsako leto naraščalo. Zdaj in za zmeraj s Carole Lombard in Garyjem Cooperjem je prav tako nastal za njeno vlogo, sledili so Mala upornica, Naša mala punčka (1935), Skodrana glava (1935) in Najmlajši upornik. Skodrana glava je bil njen zadnji film pred združitvijo 20th Century Pictures in Fox Film (od tu 20th Century Fox).
Do konca 1935 je mala prejemala že 2500 dolarjev tedensko (55 tisoč v današnjem denarju). Med vlogami male Shirley najdemo tudi Heidi, zaigrala je tudi v resnejših filmih kot Wee Willie Winkie. Shirley je bilo polno tudi na straneh revij in časopisov in Hollywood Reporter je zapisal, da je Shirley Temple ena od igralk, ki si dejansko tudi zaslužijo plačo, na drugi strani pa Katherine Hepburn in Joan Crawford ne). Mala punčka, ki se je bližala desetemu rojstnemu dnevu, je pristala na sliki Salvadorja Dalija, pa v risanki z Jako Racmanom. Predvidena je bila tudi za film po scenariju F. Scotta Fitzgeralda, Cosmopolitan, za katerega pa njena mama ni dala dovoljenja. Scenarij je bil potem predelan za film Zadnjič, ko sem videl Pariz (1954) z Elizabeth Taylor. Ko se je 1939 njena pogodba s 20th Century Foxom iztekala, jo je mama septembra vpisala v dekliško šolo v sedmi razred, a je imela Shirley precejšne probleme z vključitvijo, saj je večino otroštva preživela z odraslimi in privatnimi učitelji, a je vseeno uspešno končala šolo maja 1945.
Na poti do zgodnje upokojitve
Po Foxu je Shirley podpisala z MGM, kjer se je zgodil incident. Po srečanju s producentom Arthurjem Freedom, se je ta razgalil pred njo. Ko se je mala začela hahljati, jo je Freed vrgel iz pisarne in prekinil pogodbo, še preden je posnela prve filme z njim. Morala bi nastopiti tudi z Rooneyem in Garlandovo v musicalu Babes on Broadway. V strahu, da bi jo katerikoli od teh dveh zasenčil, so jo potem zamenjali z Virginio Weidler. Tako je bil edini njen dokončan film pri MGM relativno neuspešen film Kathleen (1941). V štiridesetih letih kot najstnica ni bila več tako prepričljiva. Gospa Annie Rooney (1942) za United Artirst, njen naslednji film, ni bil uspešen. Ljubezen ni tako enostavna (1947) s Caryjem Grantom in Fort Apache z Johnom Waynom in Henryjem Fondo (1948) sta bila dva od redkih uspešnih filmov na samem koncu filmske kariere. Shirley Temple je bila zdaj odrasla dvajsetletnica, v Fort Apache pa je igral tudi njen novopečeni mož John Agar. Z bodočim ameriškim predsednikom Reaganom je nastopila v To Hagenovo dekle (1947). Uradno se z velikih platen ni umaknila do 1950. Leta 1942 je na CBS imela tudi svojo radijsko serijo, Mala Mis.
S platen na ekran
V petdesetih se je srečala tudi s televizijo in med 1958 in 1961 vodila in tudi nastopala v seriji Knjiga zgodb Shirley Temple za ABC in NBC. S televizije se pravzaprav nikoli ni zares umaknila. 1999 je gostila oddajo Ameriškega filmskega inštituta, 100 let, 100 zvezd. 2001 je ABC-ju svetovala pri produkciji njene avtobiografije, Zgodba o Shirley Temple. Film je bil posnet v Melbournu v Avstraliji.
Shirley Temple pa ni bila le živa zvezdnica. Svojo podobo in ime je v tridesetih posodila uspešni liniji otroških punčk, od katerih je bil bolj popularen le Miki Miška. Kar tretjina punčk v ZDA so bile njene miniature. Prav tako je z njenim imenom nastala kolekcija oblačil za punčke in še cel kup druge krame. Bila je tako popularna, da so se pojavljali tudi ponaredki njenih izdelkov, ime in obraz pa so uporabljali praktično povsod, velikokrat brez privoljenja staršev. Njen obraz se je znašel celo na cigarah.
Tančica skrivnosti in natolcevanja
Na vrhu njene popularnosti so se seveda širile tudi govorice, za nekatere so poskrbeli kar pri Foxu. Fox je trdil, da je naraven talent, ki ni nikoli obiskovala igralskih ali plesnih tečajev. Potem so rumeni mediji pisarili, da v bistvu ni otrok, ampak 30-letna odrasla oseba, ki ni rasla. Govorice so bile najbolj razširjene v Evropi, zato je Vatikan celo poslal odposlanca v ZDA, da bi preveril, če je Shirley Temple res otrok. Spet, ker je vedno kazala vse zobe, so prav tako trdili, da je odrasla. V resnici so tudi njej kot vsaki deklici izpadali mlečni zobje, a je vedno preusmerila pozornost na kaj drugega ali pa so ji dali posebne vstavke, ki so prekrivali manjkajoče zobe. Mar niste vedeli, da je nosila lasuljo, oboževalci so jo večkrat cukali za kodre, da bi preverili, če je to res.
Namesto filma – politika
Po koncu filmske kariere je Shirley Temple postala zelo dejavna v Republikanski stranki. 1967 je neuspešno kandidirala za kalifornijsko kongresnico, potem pa jo je slišal legendarni Henry Kissinger, ko je govorila o Južni Afriki. Bil je presenečen nad njenim popolnim znanjem in septembra 1969 jo je predsednik Richard Nixon poslal kot ameriško predstavnico na 24. zasedanje Združenih narodov, decembra 1974 pa jo je predsednik Ford imenoval za ameriško veleposlanico v Gani. Od julija 1976 do januarja 1977 je bila tudi prva šefinja protokola ZDA. 1976 je bila celo v igri za podpredsednico ZDA ob ponovni Fordovi kandidaturi, a ne bil potem kot kandidat na volitvah izbran Bob Dole. Zaman je upala na novo funkcijo v osemdesetih pod Reaganovo administracijo. Nekdanji soigralec ji je menda zameril, da je v predizboru 1980 podprla Georgea Busha. Pod njim je potem avgusta 1989 za tri leta postala veleposlanica na Češkoslovaškem. V Pragi je bila tudi 1968 prav v času Praške pomladi in ruske invazije in kot rečeno pozneje kot veleposlanica v času Žametne revolucije, spremljala pa je tudi Vaclava Havla na njegovi prvi poti v Washington.
Punčka, kmalu boš ženska
Leta 1943 je 15-letna Shirley spoznala 22-letnega igralca Johna Agarja, s katerim se je poročila 1945, ko je bila stara 17 let. 1948 se je rodila hčerka Lina Susan Agar. John Agar je bil pijanec in ženskar, 1950 se je ločila od njega zaradi psihičnega nasilja.
Istega leta se je poročila s poslovnežem Charlesom Aldenom Blackom in ostala poročena vse do njegove smrti avgusta 2005. Imela sta dva otroka, sina Charlesa Aldena Jr. in hčerko Lori, ki je postala basistka rock skupine Melvins. 1960 je dobila svojo zvezdo na hollywoodskem Pločniku slavnih, ob kratkih filmih in burleskah pa je posnela tudi 45 celovečernih filmov, njen zadnji je Skoraj nevesta (1949), v katerem je zaigrala z Davidom Nivenom.
Shirley Temple je umrla 10. februarja 2014 na svojem domu v Woodsideu v Kaliforniji zaradi kronične bolezni pljuč. Templova je bila verižna kadilka, a je to zelo dobro skrivala pred javnostjo, saj ni želela, da bi slabo vplivala na svoje oboževalce. Stara je bila 85 let.