Apple je vložil tožbo proti enemu najbolj znanih obrazov tehnološke YouTube scene – Jonu Prosserju – zaradi domnevnega razkritja zaupnih informacij o prihajajočem operacijskem sistemu iOS 26.
Neuradni vpogled v “Liquid Glass” vmesnik
V začetku leta je Prosser na svojem YouTube kanalu objavil vizualizacije domnevnega novega uporabniškega vmesnika, ki ga je poimenoval “Liquid Glass”. Kasneje se je izkazalo, da gre res za element sistema iOS 26. Apple zdaj trdi, da je bil material pridobljen nezakonito – s pomočjo ukradenega razvojnega iPhona.
Ključni akterji: inženir, prijatelj in YouTuber
Tožba, vložena na sodišču v Kaliforniji, razkriva zapleteno ozadje zgodbe. V središču je Applov inženir Ethan Lipnik, ki je domnevno doma hranil prototip iPhona z zgodnjo različico iOS 26. Med njegovo odsotnostjo naj bi njegov prijatelj Michael Ramacciotti s pomočjo kode odklenil napravo, vzpostavil FaceTime povezavo s Prosserjem in mu v živo pokazal neobjavljeni vmesnik.
Prosser naj bi zaslon snemal in pozneje posnetke uporabil za izdelavo 3D prikazov, ki so se pojavili v njegovih videih med januarjem in aprilom. Ti so razkrili ključne novosti sistema: prenovljeno kamero, zaobljene gumbe v aplikaciji Sporočila in steklen videz navigacijskih zavihkov.
Apple trdi, da so bili v prototipu tudi drugi še nerazkriti elementi, ki predstavljajo poslovne skrivnosti z visokim tveganjem za zlorabo.
Lipnik odpuščen, Prosser v težavah
Inženir Lipnik je bil nemudoma odpuščen zaradi kršitve varnostnih protokolov in ker incidenta ni prijavil. Apple naj bi za celotno zadevo izvedel šele prek anonimnega e-poštnega opozorila. Čeprav Lipnik trenutno ni med obtoženimi, ga podjetje označuje kot ključno osebo pri omogočanju nepooblaščenega dostopa do prototipa.
Prosser zanika odgovornost
Jon Prosser se je na dogajanje odzval na platformi X (prej Twitter), le nekaj ur po objavi tožbe. Trdi, da ni imel informacij o tem, kako je Ramacciotti pridobil dostop do prototipa, in zanika sodelovanje pri samem dejanju.
Kljub temu se zdaj sooča z eno najresnejših tožb v svoji karieri – Apple poleg finančne odškodnine zahteva tudi prepoved vsakršnjega nadaljnjega razkrivanja zaupnih informacij.
Apple zaostruje nadzor nad informacijami
Primer prihaja v času vse pogostejših uhajanj informacij iz Appleovega razvojnega laboratorija. Podjetje želi s tožbo postaviti precedens in jasno sporočiti, da bo kršitelje – tako zaposlene kot zunanje sodelujoče – kaznovalo z vso resnostjo. V Kaliforniji lahko tovrstna dejanja vodijo tudi do kazenskega pregona, če se izkaže, da je šlo za namerno iskanje koristi na račun poslovnih skrivnosti.
Ni izključeno, da bo Apple vložil še zahtevo za umik spornih vsebin s platforme YouTube.
Kje so meje informacijskega novinarstva?
Primer je sprožil burno razpravo v tehnološki skupnosti. Za nekatere so “leaki” legitimna oblika novinarstva, za druge – predvsem za podjetja kot je Apple – pa pomenijo neposredno ogrožanje inovacij in konkurenčne prednosti.
Vprašanje, ki visi v zraku: kje potegniti mejo med pravico javnosti do informacij in odgovornostjo za razkrivanje zaupnih vsebin?
Odgovor bo moral podati sodni sistem. A že zdaj je jasno: v Applovi bitki za molk so vložki višji kot kadarkoli doslej.