Revija stop
Intervjuji

Ana Tavčar: Včasih bi te v žlici vode utopila prav ženska

Alesh Maatko
7. 3. 2025, 06.00
Posodobljeno: 11. 3. 2025, 15.43
Deli članek:

Priljubljeno voditeljico Ano Tavčar bomo v jutranjem programu Dobro jutro to pomlad spremljali v novi rubriki Ženska.

RTV SLO
»Zdi se mi nekaj najlepšega in najbolj čarobnega biti ženska,« je razkrila Ana Tavčar.
V rubriki, v kateri bodo v ospredju ženske, ki navdihujejo – z znanjem in svojo zgodbo. Tudi najin pogovor se je vrtel o ženskah – tistih, ki pišejo zgodovino, in tistih, ki so jo že napisale.

Kaj bi bila Ana, če ne bi bila vpeta v svet televizije? Kateri delo bi vam bilo v tem primeru najbližje?
Jeziki. To, kar je izvorno moj poklic oziroma izobrazba. Doktorirala sem na germanistiki, diplomirala iz angleščine in nemščine, in to imam – še vedno – rada. Poučevala bi, ali bila turistična vodička, ali pa diplomatka ... Hm, ogromno stvari, vse povezane z jeziki. Morda bi šla v tujino, živela nekje blizu gradov Ludvika Bavarskega in jedla preste. (smeh)

Prihaja 8. marec, dan žena. Kako doživljate »vlogo« ženske v svojem poklicu in kaj menite, da je vaš največji prispevek k temu?
Zdi se mi nekaj najlepšega in najbolj čarobnega biti ženska. Kot je rekla Virginia Woolf: »Biti ženska je nekaj najlepšega na svetu, čeprav svet temu ne verjame.«Tudi ona je raziskovala vlogo in položaj žensk v družbi ter se zavzemala za večjo cenjenost ženskosti. Prav v mojem poklicu je še veliko izzivov glede žensk, med drugim že sama zastopanost žensk v medijih. Društvo Ona ve, kjer sem članica, je iz raziskav ugotovilo, da so ženske v medijih zastopane bistveno redkeje kot moški. Zato – če lahko kakšno kapljico v to morje prispevam tudi jaz, z veseljem.

Ste se kdaj na poslovni ali zasebni poti morali spopasti z izzivi, kot je neenakost spolov, ali drugimi oblikami diskriminacije?
O, ja, prav gotovo. Zanimivo, ko ženska v oddaji naredi jezikovno napako, se takoj najde kakšna pritožba gledalcev, moškemu voditelju pa tega skoraj nihče ne zameri. Takih primerov je bilo veliko. Da ne govorimo o oblekah; nas nenehno ocenjujejo po tem, kako smo oblečene. Kdaj ste videli, da se to počne za moške? Zakaj vsi vemo za tisto slavno tigrasto krilo Bratuškove ali pa Melanijin klobuk, kostime Angele Merkel? Zakaj ni ženskih voditeljic v TV-kvizih? Ste pomislili? Zakaj je pri gospodarskih in političnih ali znanstvenih temah na stolih med sogovorniki praviloma več moških kot žensk? Še in še bi lahko naštevala. Stop ima premalo strani za vse to. (smeh)
Nina Roydo
»Meni je izjemno blizu ženstvena narava, častim boginje in božansko, rada se spustim v magični svet ženskih ritualov, feminilna drža me navdihuje,« pravi priljubljena voditeljica.
Vas kakšna ženska iz zgodovine še posebej navdihuje?
Veliko jih je! Marie Curie, prva ženska z Nobelovo nagrado; Kleopatra, znana po izjemni inteligenci, političnih sposobnostih in vplivu na svetovno zgodovino; princesa Diana s svojo bolečo resničnostjo, srčnostjo, milino in revolucionarnostjo. V sedanjosti Michelle Hunziker, večjezična TV-voditeljica, ki dela tako na italijanski kot nemški televiziji. Enkrat mi je nekdo v komentar na Facebook napisal, da sem njena slovenska različica. Eden največjih komplimentov, kar sem jih kadarkoli dobila. In hkrati v razmislek ...

Katera prelomna izkušnja v življenju vas je najbolj oblikovala kot osebo, kot žensko?
Hm, težko, dobro vprašanje. Mogoče grenko spoznanje, dabi te včasih v žlici vode utopila prav ženska.

Kako bi opisali svoj odnos do ženskosti?
Meni je izjemno blizu ženstvena narava, častim boginje in božansko, rada se spustim v magični svet ženskih ritualov, feminilna drža me navdihuje. Smo pa ženske – znova veliko bolj kot moški – v družbi na udaru, kako lepe moramo biti in mlade brez gub in še marsikaj. Zato je še toliko bolj pomembno, da najdemo svoje mesto in glas ter same povemo, kako se vidimo in kaj se dogaja. O ženskah sicer mislim podobno kot Charlie Chaplin – da malo uravnotežimo še citate (smeh): »Ženska je kot umetnost – ni je mogoče pojasniti, lahko jo le občudujemo.«

Kaj bi svetovali mlajšim ženskam, ki si želijo uspeti bodisi v vašem delu ali na splošno, pri tem pa se srečujejo z dvomi ali ovirami?!
Hm, pred leti mi je starejši ugledni fotograf na TVS rekel: »Pazi, punca, da ti v tej hiši ne vzamejo duše.« Te njegove besede vedno bolj razumem in vedno bolj mi odzvanjajo ... Moj nasvet zato: da si ne pustiš vzeti duše.

Osebni album
Ano Tavčar lahko spremljamo v oddaji Dobro jutro.

Če bi lahko v družbi takoj spremenili eno stvar, povezano z vlogo žensk, kaj bi to bilo in zakaj?
Enaka plača za ženske na višjih položajih in več žensk na teh položajih. Zakaj? Preprosto – ker je krivično. Jaz se tudi sicer prištevam med feministke, ki se zavzemajo predvsem za finančno enakopravnost in enakopravnost položajev, posebej v znanosti, gospodarstvu, politiki, skratka, vsekakor nisem radikalna feministka, nikakor nisem nastrojena proti moškim, nasprotno, mislim, da se dopolnjujemo in drug drugega zelo potrebujemo.Ultimativno gledano, ljudi ne delim po spolu, nepresojampovašitituli, ali ste s podeželja, mesta, LGBT ali tradicionalni, zanima me človek, vaša človeškost, bit, duša, če hočete. In ko nehaš opredeljevati, potem je še toliko pomembneje, daimamo enake možnosti. Zakaj je samostalnik človek moškega spola? Haha, pa smo še pri seksizmu v jeziku. Za drugič. (smeh)

Kako uravnavate zasebnost in javno podobo, še posebej ker ste zaradi svojega dela mnogo bolj izpostavljeni javnosti?
Izključno tako, da imam debelo kožo, ter z znanjem in zavedanjem – tudi tega, o čemer se danes pogovarjava – samo zamahnem z roko in si rečem: 'Ah, pusti jih, saj ne vedo, kaj delajo.' Znana fraza iz Tantadruja Cirila Kosmača.

Katera napaka ali izziv, s katerim ste se spoprijeli, vas je naučil najpomembnejše življenjske lekcije?
Napačna izbira ljudi, ki sem jim zaupala.In spoznanje, da veliko odnosovtemelji nakoristoljubju,ne pa na iskrenih čustvih.

Kako doživljate povezanost med ženskami?
Po eni strani je lep občutek, ko stopimo skupaj, po drugi strani žal še vedno veliko zahrbtnosti in zlaganosti. To težko prenašam. Čedalje težje.

Osebni album
Priljubljeno voditeljico Ano Tavčar bomo v jutranjem programu Dobro jutro to pomlad spremljali v novi rubriki Ženska.

Kateri mit o ženskah ali ženskosti bi želeli enkrat za vselej razbiti?
Da nas že nehajo spraševati, kako nam je uspelo in kako nas je podpirala družina, ko pridemo na mesto direktorice, doktorice in podobno. Zakaj moškega ne vprašate, kako je njemu uspelo in kdo ga je podpiral?

Boste o tem govorili tudi v novi rubriki Ženska?
U, zdaj pa ste me dobili, lahko cel Stop napiševa na to temo? (smeh) S to rubriko želim, da je še več žensk na televiziji, da gremo proti zavezi 50:50 in da damo glas ženskam; našemu znanju, vrednotam, dosežkom, zgodbam. Prihajajo navdihujoče ženske, tiste s trojnim doktoratom, ali pa tiste, ki vozijo tovornjak, tiste, ki navdušujejo množice na družbenih omrežjih, tiste, ki se niso ženske rodile, ampak to postale, tiste, ki zmorejo za marsikoga nemogoče, ženske z več talenti, ženske z velikim srcem in dušo! Zelo se veselim.

Katero knjigo, film ali pesem bi priporočili vsaki ženski, ki želi biti še bolj samozavestna in pogumna?
Film: Malena, moj najljubši film. Čeprav ne vem ravno, ali je za samozavest. Za samozavest morda kakšno dobro biografijo v navdih, denimo o dekletu, ki je samo prejadralo svet, ali o pilotki, ki je prva sama preletela Atlantski ocean, o Coco Chanel in še mnogih drugih. Pesem? Seznam je dolg. Visoko na njem: (You make me feel like) A natural Woman. Knjiga:roman, ki sem ga ravnokar prevedla v nemščino in bo izšel pri nemški založbi: Zimski tulipan pisateljice Emire Selimović Elersič. To delo transformira vsako žensko.

Če bi lahko svoji mlajši različici danes dali en nasvet, kaj bi ji rekli?
Draga Ana, veliko bo trnjev, vendar ti vodijo do najlepših cvetov. Ampak hej, vem, da boš uspela. Že zdaj sem ponosna nate.
Revija Stop