Vozili bosta uporabljali radijski produkciji Radia Slovenija in Regionalnega RTV-centra Koper/Capodistria za produkcijo glasbenih vsebin, predvsem klasične in zborovske glasbe, za posnetke javnih radijskih oddaj, prenose proslav in drugih prireditev. Vozili bosta zamenjali stara, dotrajana in s staro analogno tehnologijo opremljena reportažna avtomobila iz Ljubljane in Kopra.
Skupna investicija je vredna milijon evrov, polovico sredstev je RTV Slovenija zagotovila iz amortizacije, polovico pa iz razvojnih sredstev.
Obe vozili lepo dopolnjujeta proces digitalizacije, ki ga lahko razdelimo na tri sklope, RTV Slovenija pa se je z njim spopadla pred devetimi leti.
Prvi sklop predstavlja digitalizacija tehnoloških sklopov, ko analogno tehnično opremo zamenja digitalna. Ta je danes za Radio Slovenija (vse od Kopra do Lendave) skoraj zaključen. Na TV Slovenija bo tehnologija v nekaj letih pretežno digitalna, ob tem pa še v veliki meri v visoki ločljivosti, kar bo prinašalo novo tehnično kakovost naši programski ponudbi.
Drugi sklop digitalizacije predstavlja zamenjava načina produkcije programov na magnetnih trakovih z datotečno produkcijo, kjer se avdio in video posnetki shranjujejo in urejajo na računalniških sistemih. Tudi tu je radio vključno z regionalnima centroma svoje delo že opravil, saj je tovrstne sisteme začel uvajati leta 1996 in danes uporablja že 4. ali 5. generacijo Daleta, digitalizira pa se tudi že arhiv. Televizija ta segment digitalizacije izvaja v zadnjih dveh letih.
Tretji sklop digitalizacije pomeni zamenjavo analognih oblik razširjanja avdio in video signalov z digitalnimi. Razširjanje RTV-programov je doslej potekalo preko analognih oddajnih mrež, preko satelitskega prenosa in preko analognih kabelskih sistemov. Danes pa so se jim pridružile še digitalne oddajne mreže DVB-T, digitalni kabelski sistemi, IP televizija, televizija preko mobilnih operaterjev in internetna radio in televizija.