Revija stop
Film

Gulliverjeva potovanja

Stop
4. 2. 2011, 10.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Jack Black (Šola rocka) kot Gulliver med malimi Liliputanci - po priljubljenem romanu Jonathana Swifta. Tudi v 3D tehniki!

Jack Black (Šola rocka) kot Gulliver med malimi Liliputanci - po priljubljenem romanu Jonathana Swifta. Tudi v 3D tehniki!

 

V sodobni družinski komediji (tudi v 3D tehniki) so se ponovno lotili klasične pripovedi, v kateri je Jack Black (Kung Fu Panda in Šola rocka) Lemuel Gulliver, skromni uradnik v vložišču newyorškega časopisa. Potem ko s prevaro pride do naloge napisati članek o Bermudskem trikotniku,  se odpravi tja, a ga odnese v neodkrito deželo Lilliput. V tem čudovitem novem svetu je Guliver končno velikan – po egu in po višini -  še posebej, ko začne pripovedovati napihnjene zgodbice, v katerih se baha, da je zaslužen za največje svetovne izume in da je bil v središču najpomembnejših zgodovinskih dogodkov. Guliver si še utrdi položaj, ko svoje nove prijatelje povede v bitko proti njihovim dolgoletnim sovražnikom. A ko Gulliver izgubi vse in ogrozi Liliputance, mora poiskati način, kako popraviti škodo. Nazadnje Gulliver le postane pravi velikan med ljudmi, ko spozna, da prava veličina, tista, ki res šteje, prihaja od znotraj.

 

Ta nova inkarnacija Gulliverjevih potovanj se je začela, ko je producent  John Davis poklical Jacka Blacka. Kmalu potem je bil Black že zraven kot naslovni junak in kot izvršni producent projekta. “Pograbil sem priložnost, da bi bil del tega,” pravi Black.  “Temu se nisem mogel upreti. Jaz, Gulliver, potovanja, biti velikan v drugem svetu. Vsi elementi za velik film so bili na mestu.”


Ko je Jonathan Swift v 18. stoletju napisal svoj roman, svet še ni bil v celoti odkrit, zato se zamisel o otoku, ki ga poseljujejo drobceni ljudje, ni zdela tako za lase privlečena. Black, Davis, režiser Rob Letterman, koscenarist Joe Stillman (Shrek) in koproducent Brian Manis so se potrudili, da bi bila zgodba relevantna in zabavna za sodobno občinstvo.  Kratek čas so razmišljali, da bi se Gulliverjeva pustolovščina odvijala na oddaljenem planetu, a so se nazadnje odločili, da bo Gulliver odpotoval skozi meddimenzionalni portal -  ne na oddaljeni planet, ampak na vzporedni svet, ki je hkrati sodoben in staromoden. “Eden od naših glavnih ciljev je bil, da bi občinstvo ves čas verjelo v Lilliput,” pravi John Davis.  “Hoteli smo vas postaviti tik ob Gulliverja.”


Poleg izjemnih vizualnih učinkov so prvič na filmu uporabljali tako imenovano kamero DualMoCo (MoCo je skrajšava za motion control), najnovejši izum v filmski industriji. DualMoCo združuje kompleksno računalniško tehnologijo in sinhronizirane kamere na žerjavih. V realnem času so posneli velikanskega Gulliverja in drobcene Liliputance v istem prizoru kljub njihovi različni velikosti. Medtem ko je bil Black na enem od odrov in nastopal z zelenim platnom v ozadju, pa so igralci, ki so upodabljali Liliputance, na drugem odru igrali “ob” Blacku.  Rob Letterman razloži: “Moj cilj je bil, da pride do interakcije med Jackom in drugimi igralci, hotel sem, da bi bile te interakcije pristne, kot bi bili vsi v eni sobi. To je za komedijo bistvenega pomena.”  Producent Gregory Goodman dodaja:  “Na platnu boste videli Jacka govoriti z likom, ki je čisto majčken v primerjavi z njim. Cilj uporabe DualMoCo je bil, da bi bil učinek videti pristen in hkrati tak, kakršnega še niste videli v kinu.”


Režija: Rob Letterman
Igrajo: Jack Black, Emily Blunt, Jason Segel, Amanda Peet, T.J. Miller, Catherine Tate, Billy Connolly, James Corden, Chris ODowd
Slovenska premiera: 3.februar 2011

 

Revija Stop