Revija stop
Film

Čivava z Beverly Hillsa

Bojan Kavčič
16. 6. 2009, 13.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Razvajena, izbirčna, domišljava in puhloglava bogataška hči, ki pozna le lepotilne salone, razkošne hotele in butike, se je lepega dne prisiljena spoprijeti z nadlogami, nasiljem in umazanijo tako imenovanega resničnega sveta.

 

Razvajena, izbirčna, domišljava in puhloglava bogataška hči, ki pozna le lepotilne salone, razkošne hotele, dizajnerske butike, poležavanje ob bazenu, izbrano hrano, oblačila, modne dodatke in nakit, se je lepega dne prisiljena spoprijeti z nadlogami, nasiljem in umazanijo tako imenovanega resničnega življenja.

 

Čeprav je zunaj svoje zlate kletke zmedena, nerodna, negotova in ranljiva, čeprav je videti, da ni kos nevarnostim, ki ji pretijo, vendarle preživi, kajti vedno se najde akcijski junak, ki ji pomaga v najhujši stiski. Razvajena princeska pač ni le ljubka v svoji nemoči, ampak je kljub domišljavemu videzu tudi silno dobrega srca, to zlomi še takega grobijana. Izlet v kruto vsakdanjost spremeni junakinjo, ki spozna socialne razlike, izkusi bitko za preživetje ter prične ceniti vrline, kot so prijateljstvo, solidarnost in srčnost, in tudi ljudi, ki jih sreča, saj jih očara iz iskrenostjo in tenkočutnostjo, koga pa tudi čustveno omreži.


Disneyjeva pustolovska komedija Čivava z Beverly Hillsa (Beverly Hills Chihuahua) brez sramu izkorišča opisani romantični kliše, le da v osrednjih vlogah nastopajo živalski junaki. Princeska je psička, čivava z imenom Chloe, ki govori z glasom Drew Barrymore, ljubljenka lastnice modnega imperija, ki jo začasna varuška nepremišljeno vzame na izlet v Mehiko, kjer se izgubi. Pravzaprav jo ugrabi lokalni kriminalec, organizator ilegalnih pasjih bojev, ki pa spozna njeno pravo vrednost nekoliko prepozno, ko Chloe z drznim in akcijsko izkušenim nemškim ovčarjem Delgadom (glas Andyja Garcie) že uide na prostost. Potem se nizajo zapleti vse do neizogibnega srečnega konca.

 

Nastopa množica govorečih psov, med katerimi kajpada prevladujejo čivave, nasprotnik omenjenega junaškega nemškega ovčarja je hudobni doberman, vmes se prikaže kakšen koder in celo bernardinec, režiser Raja Gosnell pa si rade volje pomaga tudi z drugimi živalmi, kot sta denimo podgana in legvan, ki skrbita za komične vložke. Ne gre niti brez človeških likov, ki opravljajo bolj servisne naloge in jim nihče ne posveča večje pozornosti (celo Jamie Lee Curtis v vlogi bogataške pasje mame na kratko zasije le na začetku in na koncu filma).


Vse je seveda zelo poenostavljeno in prežeto s šablonskimi, včasih komičnimi, največkrat pa prav nesmiselnimi zapleti. Mehika služi kot karikirano okolje socialnih nasprotij, garniranih s folklorno-turističnimi motivi, pravzaprav je predstavljena kot dežela nesposobnih policajev in prevejanih lopovov, ki se najraje lotevajo bogatih ameriških izletnikov, izkoriščajo poceni delovno silo in lovijo pse za prepovedane boje, hkrati pa kot dežela sproščene zabave in uživanja. Potencialna satirična ost, uperjena zoper sprevrženo razvajanje in malikovanje pasjih ljubljencev ter zoper specializirano modno industrijo, ki to perverzijo spodbuja in širi, hitro otopi v prepletu tipiziranega akcijskega avanturizma in romantičnega kiča, predvsem pa neutrudne animacije, ki na obraze pasjih junakov obsceno prikliče človeške izraze, čustva in celo solze.

 

PLUS

Govorna animacija

 

MINUS

Žanrski kliše v obilju romantičnega kiča

Revija Stop